Asumisvalinta

Kortepohja

40740 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40740 Kortepohja

Alue lyhyesti

Alueella Kortepohja (40740) asuu 8 337 ihmistä, 6 % Jyväskylän asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (53,8 m² ja 69,0 m²). 70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 671 €, 5 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 958 € vuodessa, noin 1 746 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 20 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Jyväskylän alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 601 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    19 %

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

    Jyväskylä 12 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin

    Jyväskylä 0,45

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    20 958 €

    Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin

    Jyväskylä 24 711 €

  • Pientaloasunnot

    10 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin

    Jyväskylä 34 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 671 €
−12,2 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
8 337
+14,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 958 €
+28,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 746 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
70 %
5 062 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 671 €, 5 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 671 €

Postinumeroalue 40740
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 13 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kortepohja1 671 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,9 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
9,2 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: mediaanitulot.

  • Kaksion neliöhinta9/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Kortepohja 1 671 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani33/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Kortepohja 20 958 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet4/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Kortepohja 70 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat6/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Kortepohja 40 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet27/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Kortepohja 16 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet25/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Kortepohja 16 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto14/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Kortepohja 42 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys7/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Kortepohja 17 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko32/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Kortepohja 53,8 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %).

KortepohjaJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 19 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (12 %).

  • Kortepohja38 %19 %18 %12 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset38 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat19 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,6
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
33,4 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).

  • Kortepohja30 %70 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto30 %
  • Vuokra-asunto70 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (53,8 m² ja 69,0 m²).

  • Kortepohja90 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot90 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot10 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

KortepohjaJyväskylä

  • Yksinasuvat61 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat33 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet16 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita64 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
53,8 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
5 497
Kesämökit
5

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Kortepohja20 %14 %25 %22 %20 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto14 %
  • Ammatillinen tutkinto25 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kortepohja35 %53 %12 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %35 %
  • Keskimmäinen 60 %53 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 958 €
vuodessa, noin 1 746 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 571 €
vuodessa, noin 2 048 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 601 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Suurimmat toimialat

KortepohjaJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut55 %, Jyväskylä 21 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta11 %, Jyväskylä 4 %
  • Koulutus8 %, Jyväskylä 11 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Jyväskylä 2 %
  • Rakentaminen3 %, Jyväskylä 6 %
  • Muu palvelutoiminta3 %, Jyväskylä 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
601
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Kortepohja94 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto2 %
  • Jalostus4 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKortepohjaJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).