Alue lyhyesti
Alueella Mannila-Taulumäki (40200) asuu 4 482 ihmistä, 3 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 35 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (65,2 m² ja 69,0 m²). 52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 232 €, 27 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 585 € vuodessa, noin 2 215 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 1 174 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (52 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 13 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Jyväskylän 35 alueesta suurin
Jyväskylä 40 %
Kaksion neliöhinta
2 232 €
Jyväskylän 18 alueesta 4. korkein
Jyväskylä 1 757 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 232 €
- −10,5 % vuodesta 2020
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,55 €
- Luku alueelta Jyväskylä 1
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 4 482
- +25,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 585 €
- +32,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 215 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 48 %
- 2 603 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 232 €, 27 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 232 €
Postinumeroalue 40200
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,0 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 8,4 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–750 €
- Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta4/18
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €Mannila-Taulumäki 2 232 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Mannila-Taulumäki 26 585 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet12/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Mannila-Taulumäki 48 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat8/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Mannila-Taulumäki 35 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet22/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Mannila-Taulumäki 18 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet27/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Mannila-Taulumäki 16 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto1/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Mannila-Taulumäki 50 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys21/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Mannila-Taulumäki 12 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko26/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Mannila-Taulumäki 65,2 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 35 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
Mannila-TaulumäkiJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (42 %).
- Mannila-Taulumäki48 %12 %19 %12 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 1,7
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 38,6 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Mannila-Taulumäki52 %48 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto52 %
- Vuokra-asunto48 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (65,2 m² ja 69,0 m²).
- Mannila-Taulumäki74 %26 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot74 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot26 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Mannila-TaulumäkiJyväskylä
- Yksinasuvat55 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet16 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita63 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 65,2 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 2 825
- Kesämökit
- 6
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista suurin.
- Mannila-Taulumäki12 %28 %30 %20 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon10 %
- Ylioppilastutkinto12 %
- Ammatillinen tutkinto28 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste30 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Mannila-Taulumäki22 %57 %21 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 585 €
- vuodessa, noin 2 215 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 392 €
- vuodessa, noin 2 783 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 1 174 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (52 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 13 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Suurimmat toimialat
Mannila-TaulumäkiJyväskylä
- Koulutus52 %, Jyväskylä 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Jyväskylä 21 %
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta13 %, Jyväskylä 1 %
- Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Jyväskylä 2 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Jyväskylä 3 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Jyväskylä 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 174
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,26
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Mannila-Taulumäki98 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus2 %
- Palvelut98 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).