Asumisvalinta

Mäki-Matti

40700 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40700 Mäki-Matti

Alue lyhyesti

Alueella Mäki-Matti (40700) asuu 5 802 ihmistä, 4 % Jyväskylän asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 50 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (49,2 m² ja 69,0 m²). 72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 945 €, 11 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 480 € vuodessa, noin 1 707 € kuukaudessa. Se on 17 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 22 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Jyväskylän alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 3 248 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (51 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (8 %).

Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    21 %

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

    Jyväskylä 12 %

  • Yksinasuvat

    69 %

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

    Jyväskylä 52 %

  • Asuntojen keskikoko

    49,2 m²

    Jyväskylän 35 alueesta pienin

    Jyväskylä 69,0 m²

  • 16–34-vuotiaat

    50 %

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

    Jyväskylä 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 945 €
−17,6 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
5 802
+25,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 480 €
+29,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 707 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
72 %
3 994 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 945 €, 11 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 945 €

Postinumeroalue 40700
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,55 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mäki-Matti1 945 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,4 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
9,6 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–750 €
Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta6/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Mäki-Matti 1 945 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Mäki-Matti 20 480 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet2/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Mäki-Matti 72 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat2/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Mäki-Matti 50 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet29/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Mäki-Matti 16 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet33/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Mäki-Matti 10 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto11/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Mäki-Matti 42 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys5/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Mäki-Matti 17 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko35/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Mäki-Matti 49,2 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 50 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista 2. suurin.

Mäki-MattiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 21 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (12 %).

  • Mäki-Matti43 %21 %17 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat21 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.8 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,5
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
33,9 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 2. suurin.

  • Mäki-Matti27 %72 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto27 %
  • Vuokra-asunto72 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (49,2 m² ja 69,0 m²).

  • Mäki-Matti95 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot95 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot5 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Mäki-MattiJyväskylä

  • Yksinasuvat69 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat42 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet10 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita72 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt18 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
49,2 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
4 371
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Mäki-Matti13 %20 %26 %25 %17 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto20 %
  • Ammatillinen tutkinto26 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Mäki-Matti35 %54 %11 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %35 %
  • Keskimmäinen 60 %54 %
  • Ylin 20 %11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 480 €
vuodessa, noin 1 707 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 239 €
vuodessa, noin 1 937 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 3 248 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (51 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (8 %).

Suurimmat toimialat

Mäki-MattiJyväskylä

  • Teollisuus51 %, Jyväskylä 8 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Jyväskylä 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys8 %, Jyväskylä 2 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Jyväskylä 21 %
  • Koulutus5 %, Jyväskylä 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 248
Työpaikkoja asukasta kohden
0,56
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Mäki-Matti53 %47 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus53 %
  • Palvelut47 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMäki-MattiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).