Alue lyhyesti
Alueella Kuikka (41140) asuu 662 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 19 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (118,6 m² ja 69,0 m²). 96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 096 € vuodessa, noin 2 508 € kuukaudessa. Se on 22 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Jyväskylän alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 370 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (82 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
19 %
Jyväskylän 35 alueesta 2. pienin
Jyväskylä 52 %
Asuntojen keskikoko
118,6 m²
Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin
Jyväskylä 69,0 m²
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 096 €
Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin
Jyväskylä 24 711 €
65 vuotta täyttäneet
15 %
Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin
Jyväskylä 19 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 662
- +4,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä37,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 096 €
- +33,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 508 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 3 %
- 232 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Kuikka 30 096 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet30/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Kuikka 3 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat28/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Kuikka 16 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet32/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Kuikka 15 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet3/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Kuikka 38 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto25/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Kuikka 34 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys30/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Kuikka 9 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko3/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Kuikka 118,6 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin.
KuikkaJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 26 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).
- Kuikka43 %16 %26 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.26 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 37,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,9
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 42,2 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Kuikka96 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto96 %
- Vuokra-asunto3 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (118,6 m² ja 69,0 m²).
- Kuikka98 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 19 %.
KuikkaJyväskylä
- Yksinasuvat19 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet38 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 118,6 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 249
- Kesämökit
- 63
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Kuikka13 %50 %22 %12 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kuikka15 %58 %27 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 096 €
- vuodessa, noin 2 508 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 60 532 €
- vuodessa, noin 5 044 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 370 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (82 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Suurimmat toimialat
KuikkaJyväskylä
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus82 %, Jyväskylä 6 %
- Rakentaminen5 %, Jyväskylä 6 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous4 %, Jyväskylä 1 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut4 %, Jyväskylä 21 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Jyväskylä 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa1 %, Jyväskylä 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 370
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,56
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Kuikka90 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto4 %
- Jalostus5 %
- Palvelut90 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).