Asumisvalinta

Vuoritsalo

40820 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40820 Vuoritsalo

Alue lyhyesti

Alueella Vuoritsalo (40820) asuu 1 053 ihmistä, 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 47 %.

Asunnoista 60 % on kerrostaloissa ja 40 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (78,5 m² ja 69,0 m²). 57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 625 € vuodessa, noin 2 135 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 85 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (46 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin

    Jyväskylä 0,45

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
1 053
+12,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 625 €
+35,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 135 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
43 %
536 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vuoritsalo1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Vuoritsalo 25 625 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet13/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Vuoritsalo 43 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat13/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Vuoritsalo 24 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet24/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Vuoritsalo 17 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet11/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Vuoritsalo 25 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto27/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Vuoritsalo 34 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys12/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Vuoritsalo 16 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko22/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Vuoritsalo 78,5 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

VuoritsaloJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 19 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Vuoritsalo43 %19 %19 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
40,1 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Vuoritsalo57 %43 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto57 %
  • Vuokra-asunto43 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 60 % on kerrostaloissa ja 40 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (78,5 m² ja 69,0 m²).

  • Vuoritsalo60 %40 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot60 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot40 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 47 %.

VuoritsaloJyväskylä

  • Yksinasuvat47 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet25 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
78,5 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
579
Kesämökit
96

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Vuoritsalo19 %44 %21 %12 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto44 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Vuoritsalo18 %65 %16 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 625 €
vuodessa, noin 2 135 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 049 €
vuodessa, noin 2 921 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 85 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (46 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Suurimmat toimialat

VuoritsaloJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut46 %, Jyväskylä 21 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Jyväskylä 4 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta14 %, Jyväskylä 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous4 %, Jyväskylä 1 %
  • Kiinteistöalan toiminta4 %, Jyväskylä 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
85
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Vuoritsalo94 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto4 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVuoritsaloJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).