Asumisvalinta

Saakoski

41820 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41820 Saakoski

Alue lyhyesti

Alueella Saakoski (41820) asuu 273 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (99,3 m² ja 69,0 m²). 89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 837 € vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    27 %

    Jyväskylän 35 alueesta 2. pienin

    Jyväskylä 40 %

  • Asukkaat

    273

    Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin

  • Opiskelijat

    6 %

    Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin

    Jyväskylä 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
273
−14,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 837 €
+27,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
9 %
129 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Saakoski1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Saakoski 27 837 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet24/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Saakoski 9 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat24/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Saakoski 18 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet8/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Saakoski 25 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet18/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Saakoski 19 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto34/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Saakoski 27 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys22/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Saakoski 12 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko10/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Saakoski 99,3 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %).

SaakoskiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 28 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Saakoski45 %28 %12 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset28 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,1
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
49,4 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Saakoski89 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto89 %
  • Vuokra-asunto9 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (99,3 m² ja 69,0 m²).

  • Saakoski97 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

SaakoskiJyväskylä

  • Yksinasuvat34 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet19 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt38 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
99,3 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
160
Kesämökit
103

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista 2. pienin.

  • Saakoski17 %52 %19 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto52 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Saakoski18 %59 %23 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 837 €
vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
44 917 €
vuodessa, noin 3 743 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (1 %).

Suurimmat toimialat

SaakoskiJyväskylä

  • Maa-, metsä- ja kalatalous37 %, Jyväskylä 1 %
  • Kuljetus ja varastointi26 %, Jyväskylä 4 %
  • Rakentaminen13 %, Jyväskylä 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Jyväskylä 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Jyväskylä 21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
38
Työpaikkoja asukasta kohden
0,14
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Saakoski37 %13 %50 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto37 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut50 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSaakoskiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).