Asumisvalinta

Seppälän Teollisuusalue

40320 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40320 Seppälän Teollisuusalue

Alue lyhyesti

Alueella Seppälän Teollisuusalue (40320) asuu 5 272 ihmistä, 4 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (64,6 m² ja 69,0 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 546 €, 12 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 320 € vuodessa, noin 2 027 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Jyväskylässä ja 8 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 9 846 työpaikkaa, 1,87 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,87

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

    Jyväskylä 0,45

  • Lapsiperheet

    14 %

    Jyväskylän 35 alueesta 7. pienin

    Jyväskylä 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 546 €
−17,4 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
5 272
+8,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 320 €
+29,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 027 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
3 104 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
33 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 546 €, 12 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 546 €

Postinumeroalue 40320
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 32 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Seppälän Teollisuusalue1 546 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
9,9 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta11/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Seppälän Teollisuusalue 1 546 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Seppälän Teollisuusalue 24 320 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet10/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Seppälän Teollisuusalue 53 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat10/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Seppälän Teollisuusalue 32 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet15/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Seppälän Teollisuusalue 21 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet29/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Seppälän Teollisuusalue 14 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto28/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Seppälän Teollisuusalue 33 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys8/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Seppälän Teollisuusalue 17 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko27/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Seppälän Teollisuusalue 64,6 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.

Seppälän TeollisuusalueJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (12 %).

  • Seppälän Teollisuusalue45 %23 %11 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,7
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
38,6 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).

  • Seppälän Teollisuusalue46 %53 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto46 %
  • Vuokra-asunto53 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (64,6 m² ja 69,0 m²).

  • Seppälän Teollisuusalue73 %25 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot73 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Seppälän TeollisuusalueJyväskylä

  • Yksinasuvat55 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat22 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet14 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
64,6 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
3 366
Kesämökit
17

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Seppälän Teollisuusalue18 %41 %22 %11 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto41 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Seppälän Teollisuusalue22 %65 %13 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 320 €
vuodessa, noin 2 027 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 035 €
vuodessa, noin 2 586 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
33 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 9 846 työpaikkaa, 1,87 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Seppälän TeollisuusalueJyväskylä

  • Tukku- ja vähittäiskauppa32 %, Jyväskylä 10 %
  • Rakentaminen12 %, Jyväskylä 6 %
  • Kuljetus ja varastointi11 %, Jyväskylä 4 %
  • Teollisuus10 %, Jyväskylä 8 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut10 %, Jyväskylä 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
9 846
Työpaikkoja asukasta kohden
1,87
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Seppälän Teollisuusalue25 %75 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus25 %
  • Palvelut75 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSeppälän TeollisuusalueJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).