Asumisvalinta

Halssila

40400 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40400 Halssila

Alue lyhyesti

Alueella Halssila (40400) asuu 3 931 ihmistä, 3 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 45 %.

Asunnoista 54 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 45 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (74,6 m² ja 69,0 m²). 65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 628 €, 7 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 606 € vuodessa, noin 2 217 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 446 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 25 % työpaikoista (Jyväskylässä 7 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 628 €
−6,0 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
3 931
−6,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 606 €
+25,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 217 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
35 %
1 973 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 628 €, 7 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 628 €

Postinumeroalue 40400
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Halssila1 628 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,6 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
9,4 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta10/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Halssila 1 628 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Halssila 26 606 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet18/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Halssila 35 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat16/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Halssila 23 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet19/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Halssila 20 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet14/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Halssila 24 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto18/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Halssila 40 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys17/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Halssila 13 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko23/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Halssila 74,6 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

HalssilaJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 18 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Halssila44 %21 %18 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
38,8 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Halssila65 %35 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto65 %
  • Vuokra-asunto35 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 54 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 45 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (74,6 m² ja 69,0 m²).

  • Halssila45 %54 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot45 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot54 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 45 %.

HalssilaJyväskylä

  • Yksinasuvat45 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
74,6 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
2 169
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Halssila16 %38 %25 %16 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Halssila18 %65 %17 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 606 €
vuodessa, noin 2 217 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 859 €
vuodessa, noin 3 072 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 446 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (55 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 25 % työpaikoista (Jyväskylässä 7 %).

Suurimmat toimialat

HalssilaJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut55 %, Jyväskylä 21 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta25 %, Jyväskylä 7 %
  • Koulutus7 %, Jyväskylä 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa3 %, Jyväskylä 10 %
  • Muu palvelutoiminta2 %, Jyväskylä 3 %
  • Kuljetus ja varastointi2 %, Jyväskylä 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
446
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Halssila98 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHalssilaJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).