Asumisvalinta

Mattilanpelto

40600 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40600 Mattilanpelto

Alue lyhyesti

Alueella Mattilanpelto (40600) asuu 2 189 ihmistä, 1 % Jyväskylän asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (63,8 m² ja 69,0 m²). 56 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 914 €, 9 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 660 € vuodessa, noin 1 972 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 623 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (11 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 6 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    49 %

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

    Jyväskylä 40 %

  • Opiskelijat

    17 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 12 %

  • 16–34-vuotiaat

    41 %

    Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin

    Jyväskylä 31 %

  • Lapsiperheet

    14 %

    Jyväskylän 35 alueesta 6. pienin

    Jyväskylä 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 914 €
−14,1 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
2 189
−3,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 660 €
+27,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 972 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
56 %
1 308 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
49 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 914 €, 9 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 914 €

Postinumeroalue 40600
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,55 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mattilanpelto1 914 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,3 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
9,7 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–750 €
Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta7/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Mattilanpelto 1 914 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Mattilanpelto 23 660 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet8/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Mattilanpelto 56 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat5/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Mattilanpelto 41 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet26/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Mattilanpelto 17 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet30/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Mattilanpelto 14 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto2/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Mattilanpelto 49 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys6/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Mattilanpelto 17 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko28/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Mattilanpelto 63,8 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %).

MattilanpeltoJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 17 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (12 %).

  • Mattilanpelto42 %17 %19 %10 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat17 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,7
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
39,4 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).

  • Mattilanpelto43 %56 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto43 %
  • Vuokra-asunto56 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (63,8 m² ja 69,0 m²).

  • Mattilanpelto69 %30 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot69 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot30 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

MattilanpeltoJyväskylä

  • Yksinasuvat58 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat34 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet14 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita67 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,8 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
1 500
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista 2. suurin.

  • Mattilanpelto11 %17 %23 %26 %23 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto17 %
  • Ammatillinen tutkinto23 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Mattilanpelto31 %51 %18 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %31 %
  • Keskimmäinen 60 %51 %
  • Ylin 20 %18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 660 €
vuodessa, noin 1 972 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 469 €
vuodessa, noin 2 372 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
49 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 623 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (11 %).

Suurimmat toimialat

MattilanpeltoJyväskylä

  • Koulutus44 %, Jyväskylä 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Jyväskylä 21 %
  • Muu palvelutoiminta6 %, Jyväskylä 3 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys5 %, Jyväskylä 2 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Jyväskylä 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
623
Työpaikkoja asukasta kohden
0,28
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Mattilanpelto96 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus4 %
  • Palvelut96 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 6 %. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMattilanpeltoJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).