Alue lyhyesti
Alueella Huhtasuo (40340) asuu 6 731 ihmistä, 5 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (60,8 m² ja 69,0 m²). 65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 862 €, 51 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 5,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 173 € vuodessa, noin 1 681 € kuukaudessa. Se on 18 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 23 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Jyväskylän alueista pienimmät. Työvoimasta 31 % on työttömänä, enemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 890 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (21 %).
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
31 %
Jyväskylän 35 alueesta suurin
Jyväskylä 15 %
Korkea-asteen tutkinto
20 %
Jyväskylän 35 alueesta pienin
Jyväskylä 40 %
Kaksion neliöhinta
862 €
Jyväskylän 18 alueesta 2. matalin
Jyväskylä 1 757 €
Yksinasuvat
61 %
Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin
Jyväskylä 52 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 862 €
- −14,8 % vuodesta 2020
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 6 731
- +7,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 173 €
- +21,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 681 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 65 %
- 4 006 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 862 €, 51 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
862 €
Postinumeroalue 40340
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 45 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 5,6 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 17,8 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta17/18
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €Huhtasuo 862 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani35/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Huhtasuo 20 173 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet5/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Huhtasuo 65 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat12/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Huhtasuo 27 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet9/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Huhtasuo 23 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet28/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Huhtasuo 16 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto35/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Huhtasuo 20 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys1/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Huhtasuo 31 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko30/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Huhtasuo 60,8 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
HuhtasuoJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 30 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (42 %).
- Huhtasuo30 %14 %10 %27 %13 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset30 %
- Työttömät14 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 31 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 1,6
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 37,1 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).
- Huhtasuo34 %65 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto34 %
- Vuokra-asunto65 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (60,8 m² ja 69,0 m²).
- Huhtasuo88 %11 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot88 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
HuhtasuoJyväskylä
- Yksinasuvat61 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat19 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet16 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita55 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 60,8 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 4 422
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 20 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista pienin.
- Huhtasuo32 %43 %14 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon32 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto43 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste14 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 32 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Huhtasuo32 %62 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %32 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 173 €
- vuodessa, noin 1 681 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 200 €
- vuodessa, noin 2 017 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 890 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (21 %).
Suurimmat toimialat
HuhtasuoJyväskylä
- Terveys- ja sosiaalipalvelut44 %, Jyväskylä 21 %
- Koulutus16 %, Jyväskylä 11 %
- Teollisuus13 %, Jyväskylä 8 %
- Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Jyväskylä 7 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Jyväskylä 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Jyväskylä 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 890
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,13
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Huhtasuo15 %85 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus15 %
- Palvelut85 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).