Asumisvalinta

Säynätsalo

40900 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40900 Säynätsalo

Alue lyhyesti

Alueella Säynätsalo (40900) asuu 3 186 ihmistä, 2 % Jyväskylän asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 36 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (86,0 m² ja 69,0 m²). 74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 609 €, 65 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 4,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 052 € vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 341 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (22 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    609 €

    Jyväskylän 18 alueesta matalin

    Jyväskylä 1 757 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    28 %

    Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin

    Jyväskylä 19 %

  • Opiskelijat

    7 %

    Jyväskylän 35 alueesta 7. pienin

    Jyväskylä 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
609 €
−8,1 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
3 186
−4,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 052 €
+24,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
26 %
1 623 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
41 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 609 €, 65 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

609 €

Postinumeroalue 40900
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 37 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Säynätsalo609 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
4,0 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
25,1 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta18/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Säynätsalo 609 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Säynätsalo 26 052 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet22/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Säynätsalo 26 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat29/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Säynätsalo 15 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet5/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Säynätsalo 28 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet21/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Säynätsalo 18 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto16/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Säynätsalo 41 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys11/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Säynätsalo 16 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko15/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Säynätsalo 86,0 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %).

SäynätsaloJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 29 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Säynätsalo41 %29 %13 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
45,3 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Säynätsalo74 %26 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto74 %
  • Vuokra-asunto26 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 36 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (86,0 m² ja 69,0 m²).

  • Säynätsalo36 %62 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot36 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot62 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

SäynätsaloJyväskylä

  • Yksinasuvat42 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
86,0 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
1 800
Kesämökit
48

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Säynätsalo18 %37 %26 %15 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto37 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Säynätsalo19 %63 %19 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 052 €
vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 676 €
vuodessa, noin 3 390 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
41 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 341 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (22 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Suurimmat toimialat

SäynätsaloJyväskylä

  • Teollisuus22 %, Jyväskylä 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Jyväskylä 21 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Jyväskylä 4 %
  • Rakentaminen14 %, Jyväskylä 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Jyväskylä 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
341
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Säynätsalo37 %62 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus37 %
  • Palvelut62 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSäynätsaloJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).