Alue lyhyesti
Alueella Puuppola (41120) asuu 2 085 ihmistä, 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 43 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Osuus on Jyväskylän alueista suurin. Lapsiperheitä on 43 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (124,2 m² ja 69,0 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 477 € vuodessa, noin 2 623 € kuukaudessa. Se on 27 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 19 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Jyväskylän alueista suurimmat. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 245 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (36 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
43 %
Jyväskylän 35 alueesta suurin
Jyväskylä 18 %
Asuntojen keskikoko
124,2 m²
Jyväskylän 35 alueesta suurin
Jyväskylä 69,0 m²
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 477 €
Jyväskylän 35 alueesta suurin
Jyväskylä 24 711 €
65 vuotta täyttäneet
12 %
Jyväskylän 35 alueesta 2. pienin
Jyväskylä 19 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 2 085
- +2,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 477 €
- +30,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 623 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 4 %
- 710 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 42 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Puuppola 31 477 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet27/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Puuppola 4 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat20/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Puuppola 21 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet34/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Puuppola 12 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet1/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Puuppola 43 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto12/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Puuppola 42 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys32/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Puuppola 8 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko1/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Puuppola 124,2 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 43 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Osuus on Jyväskylän alueista suurin.
PuuppolaJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 25 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).
- Puuppola47 %13 %25 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset47 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset13 %
- Lapset 0–14 v.25 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,9
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 43,4 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Puuppola95 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto95 %
- Vuokra-asunto4 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (124,2 m² ja 69,0 m²).
- Puuppola96 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot3 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 43 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 16 %.
PuuppolaJyväskylä
- Yksinasuvat16 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet43 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet11 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 124,2 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 762
- Kesämökit
- 97
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).
- Puuppola12 %41 %27 %15 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto41 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Puuppola16 %56 %28 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %28 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 477 €
- vuodessa, noin 2 623 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 66 256 €
- vuodessa, noin 5 521 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 42 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 245 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (36 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Suurimmat toimialat
PuuppolaJyväskylä
- Terveys- ja sosiaalipalvelut36 %, Jyväskylä 21 %
- Rakentaminen15 %, Jyväskylä 6 %
- Koulutus10 %, Jyväskylä 11 %
- Teollisuus9 %, Jyväskylä 8 %
- Kuljetus ja varastointi9 %, Jyväskylä 4 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous6 %, Jyväskylä 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 245
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Puuppola24 %71 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto6 %
- Jalostus24 %
- Palvelut71 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).