Alue lyhyesti
Alueella Vesanka (41940) asuu 1 402 ihmistä, 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 21 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (114,3 m² ja 69,0 m²). 97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 314 € vuodessa, noin 2 360 € kuukaudessa. Se on 15 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 166 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin
Jyväskylä 51 %
Lapsiperheet
32 %
Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin
Jyväskylä 18 %
Asuntojen keskikoko
114,3 m²
Jyväskylän 35 alueesta 6. suurin
Jyväskylä 69,0 m²
16–34-vuotiaat
14 %
Jyväskylän 35 alueesta 6. pienin
Jyväskylä 31 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 1 402
- +0,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 314 €
- +29,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 360 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 2 %
- 543 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Vesanka 28 314 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet33/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Vesanka 2 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat30/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Vesanka 14 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet17/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Vesanka 20 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet5/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Vesanka 32 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto19/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Vesanka 38 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys27/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Vesanka 11 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko6/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Vesanka 114,3 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).
VesankaJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).
- Vesanka44 %21 %22 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.22 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,6
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 45,2 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 3. pienin.
- Vesanka97 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto97 %
- Vuokra-asunto2 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (114,3 m² ja 69,0 m²).
- Vesanka98 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot1 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 21 %.
VesankaJyväskylä
- Yksinasuvat21 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet32 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt35 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 114,3 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 599
- Kesämökit
- 415
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Vesanka14 %45 %27 %11 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon14 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto45 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Vesanka16 %62 %22 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 314 €
- vuodessa, noin 2 360 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 55 345 €
- vuodessa, noin 4 612 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 166 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Suurimmat toimialat
VesankaJyväskylä
- Rakentaminen20 %, Jyväskylä 6 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Jyväskylä 21 %
- Koulutus13 %, Jyväskylä 11 %
- Muu palvelutoiminta12 %, Jyväskylä 3 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous11 %, Jyväskylä 1 %
- Kuljetus ja varastointi10 %, Jyväskylä 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 166
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Vesanka11 %21 %67 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto11 %
- Jalostus21 %
- Palvelut67 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Palokka40270 · Jyväskylä
- Länsi-Palokka40660 · Jyväskylä
- Muurame Keskus40950 · MuurameNäytä kartalla
- Kuikka41140 · Jyväskylä
- Höytiä41220 · UurainenNäytä kartalla
- Korpilahti Keskus41800 · Jyväskylä
- Rannila41860 · Jyväskylä
- Kintaus41920 · PetäjävesiNäytä kartalla
- Ylä-Kintaus41925 · PetäjävesiNäytä kartalla
- Kuohu41930 · Jyväskylä
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).