Asumisvalinta

Keskussairaala-alue-Kukkumäki

40620 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40620 Keskussairaala-alue-Kukkumäki

Alue lyhyesti

Alueella Keskussairaala-alue-Kukkumäki (40620) asuu 468 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (50,8 m² ja 69,0 m²). 94 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista suurin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 432 € on hinta-alueelta Jyväskylä 1. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 313 € vuodessa, noin 1 859 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 15 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 21 % on työttömänä, enemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 5 528 työpaikkaa, 11,81 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 23 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    11,81

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

    Jyväskylä 0,45

  • Pientaloasunnot

    0 %

    Jyväskylän 35 alueesta pienin

    Jyväskylä 34 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    94 %

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

    Jyväskylä 51 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    10 %

    Jyväskylän 35 alueesta pienin

    Jyväskylä 19 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 432 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
468
+23,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä35,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 313 €
+17,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 859 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
94 %
287 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
31 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 432 € on hinta-alueelta Jyväskylä 1. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 432 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 57 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,55 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Keskussairaala-alue-Kukkumäki2 432 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,0 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
7,7 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–750 €
Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani30/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Keskussairaala-alue-Kukkumäki 22 313 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet1/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 94 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat3/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 45 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet35/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 10 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet26/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 16 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto30/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 31 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys3/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki 21 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko34/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Keskussairaala-alue-Kukkumäki 50,8 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin.

Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 14 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %11 %17 %14 %13 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät11 %
  • Opiskelijat17 %
  • Eläkeläiset14 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
35,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
21 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,6
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
30,0 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

94 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista suurin.

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki94 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto6 %
  • Vuokra-asunto94 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (50,8 m² ja 69,0 m²).

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki100 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot100 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä

  • Yksinasuvat61 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat30 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet16 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita72 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt13 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
50,8 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
330
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki19 %13 %37 %19 %12 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto13 %
  • Ammatillinen tutkinto37 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki30 %62 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %30 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 313 €
vuodessa, noin 1 859 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 363 €
vuodessa, noin 2 197 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
31 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 5 528 työpaikkaa, 11,81 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut94 %, Jyväskylä 21 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta2 %, Jyväskylä 4 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus1 %, Jyväskylä 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut1 %, Jyväskylä 7 %
  • Koulutus1 %, Jyväskylä 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa0 %, Jyväskylä 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
5 528
Työpaikkoja asukasta kohden
11,81
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Keskussairaala-alue-Kukkumäki100 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus0 %
  • Palvelut100 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 23 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKeskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).