Asumisvalinta

Oravasaari

41630 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41630 Oravasaari

Alue lyhyesti

Alueella Oravasaari (41630) asuu 391 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 26 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (114,4 m² ja 69,0 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 492 € vuodessa, noin 2 374 € kuukaudessa. Se on 15 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 8 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 30 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (50 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 23 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin

    Jyväskylä 34 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin

    Jyväskylä 0,45

  • 16–34-vuotiaat

    13 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin

    Jyväskylä 31 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    28 492 €

    Jyväskylän 35 alueesta 6. suurin

    Jyväskylä 24 711 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
391
+0,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 492 €
+41,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 374 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
3 %
152 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
37 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Oravasaari1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Oravasaari 28 492 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet29/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Oravasaari 3 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat32/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Oravasaari 13 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet13/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Oravasaari 21 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet7/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Oravasaari 31 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto20/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Oravasaari 37 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys24/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Oravasaari 11 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko5/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Oravasaari 114,4 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

OravasaariJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Oravasaari39 %23 %23 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.23 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,6
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
46,2 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Oravasaari95 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto95 %
  • Vuokra-asunto3 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (114,4 m² ja 69,0 m²).

  • Oravasaari99 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 26 %.

OravasaariJyväskylä

  • Yksinasuvat26 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet31 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
114,4 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
172
Kesämökit
197

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Oravasaari16 %43 %25 %12 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto43 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Oravasaari19 %59 %23 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 492 €
vuodessa, noin 2 374 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
54 320 €
vuodessa, noin 4 527 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
37 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 30 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (50 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 23 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Suurimmat toimialat

OravasaariJyväskylä

  • Rakentaminen50 %, Jyväskylä 6 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous23 %, Jyväskylä 1 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Jyväskylä 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Jyväskylä 7 %
  • Teollisuus3 %, Jyväskylä 8 %
  • Informaatio ja viestintä3 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
30
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Oravasaari23 %53 %23 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto23 %
  • Jalostus53 %
  • Palvelut23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 42 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOravasaariJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).