Asumisvalinta

Ritoniemi-Lohikoski

40250 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40250 Ritoniemi-Lohikoski

Alue lyhyesti

Alueella Ritoniemi-Lohikoski (40250) asuu 6 065 ihmistä, 4 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 40 %.

Asunnoista 60 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (83,9 m² ja 69,0 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 314 €, 25 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 241 € vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 810 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 27 % työpaikoista (Jyväskylässä 6 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    47 %

    Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin

    Jyväskylä 40 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 314 €
−17,2 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
6 065
+0,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 241 €
+28,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
30 %
2 962 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 314 €, 25 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 314 €

Postinumeroalue 40250
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 18 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Ritoniemi-Lohikoski1 314 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,6 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
11,7 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta14/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Ritoniemi-Lohikoski 1 314 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Ritoniemi-Lohikoski 28 241 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet20/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Ritoniemi-Lohikoski 30 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat15/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Ritoniemi-Lohikoski 23 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet14/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Ritoniemi-Lohikoski 21 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet13/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Ritoniemi-Lohikoski 24 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto3/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Ritoniemi-Lohikoski 47 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys23/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Ritoniemi-Lohikoski 12 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko17/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Ritoniemi-Lohikoski 83,9 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

Ritoniemi-LohikoskiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (12 %).

  • Ritoniemi-Lohikoski44 %24 %16 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
41,8 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Ritoniemi-Lohikoski69 %30 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto30 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 60 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (83,9 m² ja 69,0 m²).

  • Ritoniemi-Lohikoski39 %60 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot39 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot60 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 40 %.

Ritoniemi-LohikoskiJyväskylä

  • Yksinasuvat40 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
83,9 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
3 155
Kesämökit
12

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin.

  • Ritoniemi-Lohikoski13 %35 %28 %18 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Ritoniemi-Lohikoski16 %63 %21 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 241 €
vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 974 €
vuodessa, noin 3 581 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 810 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 27 % työpaikoista (Jyväskylässä 6 %).

Suurimmat toimialat

Ritoniemi-LohikoskiJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut30 %, Jyväskylä 21 %
  • Rakentaminen27 %, Jyväskylä 6 %
  • Teollisuus11 %, Jyväskylä 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Jyväskylä 10 %
  • Koulutus6 %, Jyväskylä 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
810
Työpaikkoja asukasta kohden
0,13
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Ritoniemi-Lohikoski39 %60 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus39 %
  • Palvelut60 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRitoniemi-LohikoskiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).