Asumisvalinta

Vaajakoski

40800 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40800 Vaajakoski

Alue lyhyesti

Alueella Vaajakoski (40800) asuu 8 066 ihmistä, 5 % Jyväskylän asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

Asunnoista 59 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (82,3 m² ja 69,0 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 166 €, 34 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 720 € vuodessa, noin 2 227 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 2 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (22 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 10 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    8 066

    Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin

  • Kaksion neliöhinta

    1 166 €

    Jyväskylän 18 alueesta 4. matalin

    Jyväskylä 1 757 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    25 %

    Jyväskylän 35 alueesta 7. suurin

    Jyväskylä 19 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 166 €
−17,1 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
8 066
−1,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 720 €
+29,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 227 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
30 %
4 003 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
37 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 166 €, 34 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 166 €

Postinumeroalue 40800
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 30 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vaajakoski1 166 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
7,6 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
13,1 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta15/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Vaajakoski 1 166 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Vaajakoski 26 720 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet19/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Vaajakoski 30 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat23/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Vaajakoski 19 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet7/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Vaajakoski 25 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet16/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Vaajakoski 22 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto21/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Vaajakoski 37 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys18/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Vaajakoski 13 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko18/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Vaajakoski 82,3 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %).

VaajakoskiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 27 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Vaajakoski42 %27 %16 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset27 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
42,0 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Vaajakoski69 %30 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto30 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 59 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (82,3 m² ja 69,0 m²).

  • Vaajakoski39 %59 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot39 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot59 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

VaajakoskiJyväskylä

  • Yksinasuvat43 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet22 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
82,3 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
4 371
Kesämökit
243

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Vaajakoski17 %42 %24 %13 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto42 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Vaajakoski17 %63 %19 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 720 €
vuodessa, noin 2 227 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
39 744 €
vuodessa, noin 3 312 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
37 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 2 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (22 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 10 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).

Suurimmat toimialat

VaajakoskiJyväskylä

  • Teollisuus22 %, Jyväskylä 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Jyväskylä 21 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Jyväskylä 10 %
  • Rakentaminen12 %, Jyväskylä 6 %
  • Kuljetus ja varastointi10 %, Jyväskylä 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 547
Työpaikkoja asukasta kohden
0,32
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Vaajakoski34 %65 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus34 %
  • Palvelut65 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVaajakoskiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).