Alue lyhyesti
Alueella Leppälahti (41450) asuu 613 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 25 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (106,6 m² ja 69,0 m²). 96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 750 € vuodessa, noin 2 312 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,06
Jyväskylän 35 alueesta 2. pienin
Jyväskylä 0,45
Opiskelijat
5 %
Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin
Jyväskylä 12 %
Työttömyys
7 %
Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin
Jyväskylä 15 %
Pientaloasunnot
99 %
Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin
Jyväskylä 34 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 613
- −10,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä47,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 750 €
- +32,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 312 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 3 %
- 264 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: työttömyys.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Leppälahti 27 750 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet31/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Leppälahti 3 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat31/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Leppälahti 14 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet6/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Leppälahti 27 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet15/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Leppälahti 24 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto22/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Leppälahti 36 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys33/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Leppälahti 7 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko8/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Leppälahti 106,6 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %).
LeppälahtiJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 28 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).
- Leppälahti46 %28 %15 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset28 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 47,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,3
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 47,0 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Leppälahti96 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto96 %
- Vuokra-asunto3 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (106,6 m² ja 69,0 m²).
- Leppälahti99 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 25 %.
LeppälahtiJyväskylä
- Yksinasuvat25 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet24 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt43 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 106,6 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 298
- Kesämökit
- 318
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Leppälahti15 %46 %25 %11 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto46 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Leppälahti16 %62 %22 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 750 €
- vuodessa, noin 2 312 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 52 692 €
- vuodessa, noin 4 391 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).
Suurimmat toimialat
LeppälahtiJyväskylä
- Teollisuus24 %, Jyväskylä 8 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous16 %, Jyväskylä 1 %
- Rakentaminen13 %, Jyväskylä 6 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Jyväskylä 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Jyväskylä 21 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 38
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,06
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Leppälahti16 %37 %47 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto16 %
- Jalostus37 %
- Palvelut47 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).