Alue lyhyesti
Alueella Keltinmäki (40640) asuu 6 155 ihmistä, 4 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (73,1 m² ja 69,0 m²). 52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 924 €, 47 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 3. matalin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 979 € vuodessa, noin 1 832 € kuukaudessa. Se on 11 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 17 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 23 % on työttömänä, enemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 1 126 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
23 %
Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin
Jyväskylä 15 %
Kaksion neliöhinta
924 €
Jyväskylän 18 alueesta 3. matalin
Jyväskylä 1 757 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 924 €
- +0,2 % vuodesta 2020
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 6 155
- −9,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 979 €
- +23,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 832 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 48 %
- 3 407 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 924 €, 47 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 3. matalin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.
Neliöhinta
924 €
Postinumeroalue 40640
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 30 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,0 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 16,6 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, työttömyys.
Kaksion neliöhinta16/18
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €Keltinmäki 924 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Keltinmäki 21 979 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet11/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Keltinmäki 48 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat11/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Keltinmäki 28 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet16/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Keltinmäki 20 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet24/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Keltinmäki 17 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto24/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Keltinmäki 35 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys2/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Keltinmäki 23 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko24/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Keltinmäki 73,1 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.
KeltinmäkiJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 37 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (42 %).
- Keltinmäki37 %11 %11 %24 %12 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät11 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 23 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 1,8
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,2 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Keltinmäki52 %48 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto52 %
- Vuokra-asunto48 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (73,1 m² ja 69,0 m²).
- Keltinmäki69 %30 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot69 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot30 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
KeltinmäkiJyväskylä
- Yksinasuvat53 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet17 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita57 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 73,1 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 3 656
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Keltinmäki24 %35 %22 %13 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto35 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Keltinmäki31 %56 %13 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %31 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 979 €
- vuodessa, noin 1 832 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 458 €
- vuodessa, noin 2 372 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 1 126 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Suurimmat toimialat
KeltinmäkiJyväskylä
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus54 %, Jyväskylä 6 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Jyväskylä 21 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Jyväskylä 4 %
- Koulutus5 %, Jyväskylä 11 %
- Rakentaminen5 %, Jyväskylä 6 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Jyväskylä 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 126
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,18
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Keltinmäki94 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus6 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).