Alue lyhyesti
Alueella Rutalahti-Kivisuo (41710) asuu 223 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Asukasmäärä on Jyväskylän alueista 3. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin. Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (91,2 m² ja 69,0 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 407 € vuodessa, noin 2 117 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Jyväskylässä ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 27 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (70 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 21 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
7 %
Jyväskylän 35 alueesta pienin
Jyväskylä 31 %
Opiskelijat
4 %
Jyväskylän 35 alueesta pienin
Jyväskylä 12 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin
Jyväskylä 40 %
Asukkaat
223
Jyväskylän 35 alueesta 3. pienin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 223
- −20,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä51,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 407 €
- +42,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 117 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 4 %
- 109 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Rutalahti-Kivisuo 25 407 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet28/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Rutalahti-Kivisuo 4 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat35/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Rutalahti-Kivisuo 7 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet3/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Rutalahti-Kivisuo 33 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet19/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Rutalahti-Kivisuo 19 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto33/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Rutalahti-Kivisuo 28 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys14/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Rutalahti-Kivisuo 15 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko12/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Rutalahti-Kivisuo 91,2 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin.
Rutalahti-KivisuoJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 35 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).
- Rutalahti-Kivisuo37 %35 %15 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat4 %
- Eläkeläiset35 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 51,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,0
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 47,8 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Rutalahti-Kivisuo95 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto95 %
- Vuokra-asunto4 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (91,2 m² ja 69,0 m²).
- Rutalahti-Kivisuo98 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Rutalahti-KivisuoJyväskylä
- Yksinasuvat40 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat0 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet0 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita32 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt49 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 91,2 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 156
- Kesämökit
- 212
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %). Osuus on Jyväskylän alueista 3. pienin.
- Rutalahti-Kivisuo27 %42 %22 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon27 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Rutalahti-Kivisuo25 %58 %17 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 407 €
- vuodessa, noin 2 117 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 739 €
- vuodessa, noin 3 228 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 27 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (70 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (1 %).
Suurimmat toimialat
Rutalahti-KivisuoJyväskylä
- Maa-, metsä- ja kalatalous70 %, Jyväskylä 1 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Jyväskylä 21 %
- Teollisuus4 %, Jyväskylä 8 %
- Rakentaminen4 %, Jyväskylä 6 %
- Kuljetus ja varastointi4 %, Jyväskylä 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Jyväskylä 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 27
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Rutalahti-Kivisuo70 %22 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto70 %
- Jalostus7 %
- Palvelut22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 21 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 42 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).