Alue lyhyesti
Alueella Heinäpää (90120) asuu 7 087 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 43 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (51,3 m² ja 74,8 m²). 68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 002 €, 6 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 877 € vuodessa, noin 1 906 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Oulussa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 391 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (22 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
69 %
Oulun 44 alueesta 2. suurin
Oulu 49 %
Asuntojen keskikoko
51,3 m²
Oulun 44 alueesta 3. pienin
Oulu 74,8 m²
Vuokralla asuvat taloudet
68 %
Oulun 44 alueesta 6. suurin
Oulu 45 %
16–34-vuotiaat
43 %
Oulun 44 alueesta 7. suurin
Oulu 30 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 002 €
- −3,0 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 7 087
- +4,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 877 €
- +30,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 906 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 68 %
- 4 973 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 002 €, 6 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 002 €
Postinumeroalue 90120
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 17 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 10,7 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,3 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta14/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Heinäpää 2 002 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Heinäpää 22 877 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet6/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Heinäpää 68 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat7/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Heinäpää 43 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet20/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Heinäpää 21 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet42/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Heinäpää 7 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto25/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Heinäpää 37 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys11/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Heinäpää 17 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko42/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Heinäpää 51,3 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 43 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %).
HeinäpääOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 5 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (16 %).
- Heinäpää47 %12 %23 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset47 %
- Työttömät10 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.5 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,4
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 36,9 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).
- Heinäpää31 %68 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto31 %
- Vuokra-asunto68 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (51,3 m² ja 74,8 m²).
- Heinäpää98 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot98 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
HeinäpääOulu
- Yksinasuvat69 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat31 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet7 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita70 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 51,3 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 5 558
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Heinäpää17 %14 %32 %24 %13 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto32 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Heinäpää25 %63 %12 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 877 €
- vuodessa, noin 1 906 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 912 €
- vuodessa, noin 2 243 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 391 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (22 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Suurimmat toimialat
HeinäpääOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22 %, Oulu 23 %
- Koulutus22 %, Oulu 9 %
- Rakentaminen16 %, Oulu 8 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Oulu 9 %
- Muu palvelutoiminta6 %, Oulu 2 %
- Taiteet, viihde ja virkistys6 %, Oulu 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 391
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,20
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Heinäpää17 %82 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus17 %
- Palvelut82 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).