Asumisvalinta

Kiviniemi

90810 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90810 Kiviniemi

Alue lyhyesti

Alueella Kiviniemi (90810) asuu 3 010 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 27 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (111,1 m² ja 74,8 m²). 89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 339 € vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Oulussa ja 15 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 219 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 11 % työpaikoista (Oulussa 2 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    30 339 €

    Oulun 44 alueesta 5. suurin

    Oulu 25 996 €

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Oulun 44 alueesta 6. pienin

    Oulu 0,46

  • Lapsiperheet

    33 %

    Oulun 44 alueesta 6. suurin

    Oulu 20 %

  • Asuntojen keskikoko

    111,1 m²

    Oulun 44 alueesta 6. suurin

    Oulu 74,8 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
3 010
+0,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 339 €
+27,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
10 %
1 264 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
46 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kiviniemi1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Kiviniemi 30 339 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet37/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Kiviniemi 10 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat36/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Kiviniemi 17 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet29/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Kiviniemi 18 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet6/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Kiviniemi 33 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto9/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Kiviniemi 46 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys40/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Kiviniemi 9 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko6/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Kiviniemi 111,1 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).

KiviniemiOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).

  • Kiviniemi46 %20 %20 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,4
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
47,1 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Kiviniemi89 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto89 %
  • Vuokra-asunto10 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (111,1 m² ja 74,8 m²).

  • Kiviniemi94 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot6 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot94 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 27 %.

KiviniemiOulu

  • Yksinasuvat27 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet33 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
111,1 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
1 323
Kesämökit
210

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 46 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Kiviniemi11 %38 %29 %17 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kiviniemi14 %59 %28 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %28 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 339 €
vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
55 227 €
vuodessa, noin 4 602 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
46 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 219 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 11 % työpaikoista (Oulussa 2 %).

Suurimmat toimialat

KiviniemiOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Oulu 23 %
  • Rakentaminen12 %, Oulu 8 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus12 %, Oulu 4 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys11 %, Oulu 2 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Oulu 7 %
  • Koulutus9 %, Oulu 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
219
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Kiviniemi14 %82 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto5 %
  • Jalostus14 %
  • Palvelut82 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKiviniemiOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).