Asumisvalinta

Välivainio

90530 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90530 Välivainio

Alue lyhyesti

Alueella Välivainio (90530) asuu 6 139 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (57,7 m² ja 74,8 m²). 67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 251 €, 5 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 622 € vuodessa, noin 1 802 € kuukaudessa. Se on 17 % pienempi kuin Oulussa ja 18 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 970 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (7 %).

Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    8 %

    Oulun 44 alueesta 6. pienin

    Oulu 20 %

  • 16–34-vuotiaat

    45 %

    Oulun 44 alueesta 6. suurin

    Oulu 30 %

  • Opiskelijat

    15 %

    Oulun 44 alueesta 6. suurin

    Oulu 11 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    67 %

    Oulun 44 alueesta 7. suurin

    Oulu 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 251 €
−10,2 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
6 139
+10,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 622 €
+28,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 802 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
67 %
4 015 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 251 €, 5 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 251 €

Postinumeroalue 90530
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Välivainio2 251 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,6 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
7,3 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta11/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Välivainio 2 251 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani38/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Välivainio 21 622 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet7/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Välivainio 67 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat6/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Välivainio 45 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet25/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Välivainio 19 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet39/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Välivainio 8 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto23/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Välivainio 38 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys12/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Välivainio 17 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko35/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Välivainio 57,7 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %).

VälivainioOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (16 %).

  • Välivainio45 %15 %22 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat15 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.6 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,5
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
37,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).

  • Välivainio32 %67 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto32 %
  • Vuokra-asunto67 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (57,7 m² ja 74,8 m²).

  • Välivainio85 %14 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot85 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot14 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.

VälivainioOulu

  • Yksinasuvat61 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat29 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet8 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita69 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
57,7 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
4 272
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Välivainio15 %16 %32 %24 %14 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto16 %
  • Ammatillinen tutkinto32 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Välivainio29 %61 %10 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %29 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 622 €
vuodessa, noin 1 802 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 613 €
vuodessa, noin 2 301 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 1 970 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (7 %).

Suurimmat toimialat

VälivainioOulu

  • Hallinto- ja tukipalvelut32 %, Oulu 7 %
  • Rakentaminen25 %, Oulu 8 %
  • Kuljetus ja varastointi14 %, Oulu 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Oulu 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Oulu 23 %
  • Muu palvelutoiminta5 %, Oulu 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 970
Työpaikkoja asukasta kohden
0,32
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Välivainio26 %74 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus26 %
  • Palvelut74 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVälivainioOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).