Alue lyhyesti
Alueella Kuivasjärvi (90540) asuu 12 397 ihmistä, 6 % Oulun asukkaista. Asukasmäärä on Oulun alueista suurin. Lapsiperheitä on paljon: 43 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 43 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
Asunnoista 80 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 20 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (100,7 m² ja 74,8 m²). 80 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 20 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 527 €, 18 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 563 € vuodessa, noin 2 714 € kuukaudessa. Se on 25 % suurempi kuin Oulussa ja 24 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 334 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).
Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
12 397
Oulun 44 alueesta suurin
Korkea-asteen tutkinto
57 %
Oulun 44 alueesta 2. suurin
Oulu 41 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 563 €
Oulun 44 alueesta 2. suurin
Oulu 25 996 €
Lapsiperheet
43 %
Oulun 44 alueesta 3. suurin
Oulu 20 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 527 €
- +4,1 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 12 397
- +12,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä34,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 563 €
- +25,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 714 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 20 %
- 4 718 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 527 €, 18 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 527 €
Postinumeroalue 90540
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 17 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,3 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 6,5 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta6/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Kuivasjärvi 2 527 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Kuivasjärvi 32 563 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet27/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Kuivasjärvi 20 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat20/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Kuivasjärvi 24 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet41/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Kuivasjärvi 8 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet3/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Kuivasjärvi 43 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto2/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Kuivasjärvi 57 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys43/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Kuivasjärvi 8 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko11/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Kuivasjärvi 100,7 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 43 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin.
KuivasjärviOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 9 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (20 %).
- Kuivasjärvi49 %12 %25 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset49 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset9 %
- Lapset 0–14 v.25 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 34,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,6
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 38,7 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
80 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 20 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Kuivasjärvi80 %20 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto80 %
- Vuokra-asunto20 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 80 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 20 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (100,7 m² ja 74,8 m²).
- Kuivasjärvi20 %80 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot20 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot80 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 43 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
KuivasjärviOulu
- Yksinasuvat26 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet43 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt14 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 100,7 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 4 884
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 57 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %). Osuus on Oulun alueista 2. suurin.
- Kuivasjärvi26 %27 %30 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon10 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto26 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kuivasjärvi16 %49 %34 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %49 %
- Ylin 20 %34 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 563 €
- vuodessa, noin 2 714 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 58 820 €
- vuodessa, noin 4 902 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 334 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).
Suurimmat toimialat
KuivasjärviOulu
- Tukku- ja vähittäiskauppa31 %, Oulu 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Oulu 23 %
- Koulutus15 %, Oulu 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Oulu 3 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Oulu 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Oulu 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 334
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Kuivasjärvi95 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus5 %
- Palvelut95 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).