Alue lyhyesti
Alueella Pahkakoski - Räinä (91260) asuu 114 ihmistä, alle 1 % Oulun asukkaista. Asukasmäärä on Oulun alueista pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 48 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Osuus on Oulun alueista suurin. Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 7 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (86,1 m² ja 74,8 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 449 € vuodessa, noin 1 704 € kuukaudessa. Se on 21 % pienempi kuin Oulussa ja 22 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 45 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 13 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
45 %
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 14 %
65 vuotta täyttäneet
48 %
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 18 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,00
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 0,46
Korkea-asteen tutkinto
14 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 41 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 114
- −13,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä57,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 449 €
- +24,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 704 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 3 %
- 58 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 14 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani42/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Pahkakoski - Räinä 20 449 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet43/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Pahkakoski - Räinä 3 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat44/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Pahkakoski - Räinä 5 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet1/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Pahkakoski - Räinä 48 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet41/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Pahkakoski - Räinä 7 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto44/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Pahkakoski - Räinä 14 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys1/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Pahkakoski - Räinä 45 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko26/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Pahkakoski - Räinä 86,1 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 48 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Osuus on Oulun alueista suurin.
Pahkakoski - RäinäOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 55 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Pahkakoski - Räinä16 %13 %55 %11 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset16 %
- Työttömät13 %
- Opiskelijat4 %
- Eläkeläiset55 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 57,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 45 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,0
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 45,6 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista 2. pienin.
- Pahkakoski - Räinä93 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto93 %
- Vuokra-asunto3 %
- Muu tai tuntematon3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (86,1 m² ja 74,8 m²).
- Pahkakoski - Räinä96 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 7 % lapsiperheitä.
Pahkakoski - RäinäOulu
- Yksinasuvat43 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat0 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet7 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet0 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita22 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt71 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 86,1 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 73
- Kesämökit
- 75
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 14 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %). Osuus on Oulun alueista pienin.
- Pahkakoski - Räinä26 %59 %14 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon26 %
- Ylioppilastutkinto1 %
- Ammatillinen tutkinto59 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste14 %
- Ylempi korkeakoulututkinto0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pahkakoski - Räinä25 %65 %10 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 449 €
- vuodessa, noin 1 704 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 601 €
- vuodessa, noin 2 883 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 14 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Suurimmat toimialat
Pahkakoski - RäinäOulu
Ei julkaista: liian vähän asukkaita
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 0
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,00
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Pahkakoski - Räinä
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto–
- Jalostus–
- Palvelut–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 13 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).