Asumisvalinta

Arkala

91310 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

91310 Arkala

Alue lyhyesti

Alueella Arkala (91310) asuu 194 ihmistä, alle 1 % Oulun asukkaista. Asukasmäärä on Oulun alueista 3. pienin. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 14 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (96,3 m² ja 74,8 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 242 € vuodessa, noin 2 270 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Oulussa ja 3 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 16 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    14 %

    Oulun 44 alueesta 2. pienin

    Oulu 30 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,04

    Oulun 44 alueesta 3. pienin

    Oulu 0,46

  • Asukkaat

    194

    Oulun 44 alueesta 3. pienin

  • Korkea-asteen tutkinto

    22 %

    Oulun 44 alueesta 4. pienin

    Oulu 41 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
194
−16,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 242 €
+27,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 270 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
8 %
85 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
22 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Arkala1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Arkala 27 242 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet38/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Arkala 8 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat43/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Arkala 14 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet23/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Arkala 20 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet25/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Arkala 21 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto41/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Arkala 22 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys9/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Arkala 18 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko16/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Arkala 96,3 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 14 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.

ArkalaOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).

  • Arkala40 %25 %20 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,3
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
43,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Arkala92 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto92 %
  • Vuokra-asunto8 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (96,3 m² ja 74,8 m²).

  • Arkala99 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

ArkalaOulu

  • Yksinasuvat35 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet21 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
96,3 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
105
Kesämökit
31

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Arkala25 %52 %14 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto1 %
  • Ammatillinen tutkinto52 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste14 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 18 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Arkala21 %60 %18 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 242 €
vuodessa, noin 2 270 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
43 812 €
vuodessa, noin 3 651 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Suurimmat toimialat

ArkalaOulu

Ei julkaista: liian vähän asukkaita

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
8
Työpaikkoja asukasta kohden
0,04
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

Ei julkaista: liian vähän asukkaita

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 16 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniArkalaOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).