Asumisvalinta

Hietasaari

90510 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90510 Hietasaari

Alue lyhyesti

Alueella Hietasaari (90510) asuu 1 984 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (63,5 m² ja 74,8 m²). 51 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 657 €, 24 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 109 € vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Oulussa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 486 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (63 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 9 % työpaikoista (Oulussa 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    51 %

    Oulun 44 alueesta 4. suurin

    Oulu 41 %

  • Kaksion neliöhinta

    2 657 €

    Oulun 24 alueesta 5. korkein

    Oulu 2 136 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 657 €
+0,6 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Oulu14,67 €
Asukkaat
1 984
+13,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 109 €
+21,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
51 %
1 141 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 657 €, 24 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 657 €

Postinumeroalue 90510
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 13 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,57 €

Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Hietasaari2 657 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
7,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–760 €
Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta5/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Hietasaari 2 657 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Hietasaari 27 109 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet12/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Hietasaari 51 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat12/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Hietasaari 30 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet16/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Hietasaari 22 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet32/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Hietasaari 13 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto4/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Hietasaari 51 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys15/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Hietasaari 15 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko33/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Hietasaari 63,5 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.

HietasaariOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).

  • Hietasaari45 %25 %11 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
15 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,7
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
38,3 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).

  • Hietasaari48 %51 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto48 %
  • Vuokra-asunto51 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (63,5 m² ja 74,8 m²).

  • Hietasaari84 %15 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot84 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot15 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

HietasaariOulu

  • Yksinasuvat56 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet13 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita63 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,5 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
1 240
Kesämökit
57

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Hietasaari12 %28 %26 %24 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto28 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Hietasaari19 %60 %22 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 109 €
vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 249 €
vuodessa, noin 2 937 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 486 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (63 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 9 % työpaikoista (Oulussa 3 %).

Suurimmat toimialat

HietasaariOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut63 %, Oulu 23 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Oulu 3 %
  • Rakentaminen7 %, Oulu 8 %
  • Koulutus6 %, Oulu 9 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys3 %, Oulu 2 %
  • Muu palvelutoiminta3 %, Oulu 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
486
Työpaikkoja asukasta kohden
0,25
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Hietasaari91 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus8 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHietasaariOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).