Alue lyhyesti
Alueella Värttö-Maikkula (90230) asuu 7 332 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Asunnoista 54 % on kerrostaloissa ja 46 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (78,7 m² ja 74,8 m²). 60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 380 €, 11 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 671 € vuodessa, noin 2 389 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Oulussa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 4 241 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 8 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
54 %
Oulun 44 alueesta 3. suurin
Oulu 41 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,58
Oulun 44 alueesta 6. suurin
Oulu 0,46
Työttömyys
10 %
Oulun 44 alueesta 9. pienin
Oulu 14 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 380 €
- +12,0 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 7 332
- +0,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 671 €
- +30,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 389 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 40 %
- 3 926 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 380 €, 11 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 12 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 380 €
Postinumeroalue 90230
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 34 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta9/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Värttö-Maikkula 2 380 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Värttö-Maikkula 28 671 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet18/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Värttö-Maikkula 40 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat16/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Värttö-Maikkula 26 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet10/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Värttö-Maikkula 23 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet26/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Värttö-Maikkula 19 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto3/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Värttö-Maikkula 54 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys36/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Värttö-Maikkula 10 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko29/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Värttö-Maikkula 78,7 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %).
Värttö-MaikkulaOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Värttö-Maikkula43 %12 %25 %13 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,9
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 42,7 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Värttö-Maikkula60 %40 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto60 %
- Vuokra-asunto40 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 54 % on kerrostaloissa ja 46 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (78,7 m² ja 74,8 m²).
- Värttö-Maikkula54 %46 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot54 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot46 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Värttö-MaikkulaOulu
- Yksinasuvat48 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 78,7 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 4 252
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 54 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin.
- Värttö-Maikkula13 %23 %27 %27 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto23 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Värttö-Maikkula19 %53 %28 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %53 %
- Ylin 20 %28 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 671 €
- vuodessa, noin 2 389 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 361 €
- vuodessa, noin 3 280 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 4 241 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 8 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Suurimmat toimialat
Värttö-MaikkulaOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Oulu 23 %
- Informaatio ja viestintä20 %, Oulu 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta18 %, Oulu 7 %
- Teollisuus8 %, Oulu 10 %
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta8 %, Oulu 2 %
- Rakentaminen4 %, Oulu 8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 4 241
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,58
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Värttö-Maikkula17 %83 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus17 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).