Alue lyhyesti
Alueella Pateniemi (90800) asuu 8 393 ihmistä, 4 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (96,7 m² ja 74,8 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 825 €, 32 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 2. korkein. Neliöhinta on noussut 129 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 973 € vuodessa, noin 2 414 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Oulussa ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 688 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 16 % työpaikoista (Oulussa 9 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
2 825 €
Oulun 24 alueesta 2. korkein
Oulu 2 136 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Oulun 44 alueesta 9. pienin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 825 €
- +128,9 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 8 393
- +2,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 973 €
- +28,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 414 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 22 %
- 3 749 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 825 €, 32 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 2. korkein. Neliöhinta on noussut 129 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 825 €
Postinumeroalue 90800
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 7 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,1 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 5,9 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta2/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Pateniemi 2 825 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani10/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Pateniemi 28 973 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet25/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Pateniemi 22 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat30/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Pateniemi 20 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet24/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Pateniemi 19 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet17/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Pateniemi 27 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto14/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Pateniemi 43 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys34/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Pateniemi 10 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko15/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Pateniemi 96,7 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
PateniemiOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (11 %).
- Pateniemi46 %22 %17 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset22 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,2
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 44,2 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Pateniemi77 %22 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto77 %
- Vuokra-asunto22 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (96,7 m² ja 74,8 m²).
- Pateniemi16 %84 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot16 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot84 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
PateniemiOulu
- Yksinasuvat31 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet27 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 96,7 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 3 997
- Kesämökit
- 5
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Pateniemi14 %38 %26 %17 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon14 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pateniemi15 %61 %24 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %61 %
- Ylin 20 %24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 973 €
- vuodessa, noin 2 414 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 49 350 €
- vuodessa, noin 4 112 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 688 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 16 % työpaikoista (Oulussa 9 %).
Suurimmat toimialat
PateniemiOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut37 %, Oulu 23 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa16 %, Oulu 9 %
- Rakentaminen12 %, Oulu 8 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Kuljetus ja varastointi5 %, Oulu 4 %
- Teollisuus5 %, Oulu 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 688
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Pateniemi16 %82 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus16 %
- Palvelut82 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).