Asumisvalinta

Korvensuora

90630 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90630 Korvensuora

Alue lyhyesti

Alueella Korvensuora (90630) asuu 8 151 ihmistä, 4 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 32 %.

Asunnoista 78 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 21 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (91,2 m² ja 74,8 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 381 €, 11 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 633 € vuodessa, noin 2 553 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Oulussa ja 16 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 721 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 24 % työpaikoista (Oulussa 9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    30 633 €

    Oulun 44 alueesta 3. suurin

    Oulu 25 996 €

  • Lapsiperheet

    34 %

    Oulun 44 alueesta 5. suurin

    Oulu 20 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    50 %

    Oulun 44 alueesta 5. suurin

    Oulu 41 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    12 %

    Oulun 44 alueesta 7. pienin

    Oulu 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 381 €
+0,7 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
8 151
+25,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 633 €
+26,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 553 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
23 %
3 467 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
50 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 381 €, 11 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 381 €

Postinumeroalue 90630
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Korvensuora2 381 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,4 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
6,9 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: mediaanitulot.

  • Kaksion neliöhinta8/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Korvensuora 2 381 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Korvensuora 30 633 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet23/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Korvensuora 23 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat22/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Korvensuora 22 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet38/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Korvensuora 12 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet5/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Korvensuora 34 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto5/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Korvensuora 50 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys41/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Korvensuora 9 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko20/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Korvensuora 91,2 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).

KorvensuoraOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).

  • Korvensuora49 %14 %22 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset14 %
  • Lapset 0–14 v.22 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,3
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
39,4 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Korvensuora77 %23 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto77 %
  • Vuokra-asunto23 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 78 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 21 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (91,2 m² ja 74,8 m²).

  • Korvensuora21 %78 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot21 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot78 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 32 %.

KorvensuoraOulu

  • Yksinasuvat32 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet34 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
91,2 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
3 587
Kesämökit
4

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Korvensuora11 %34 %31 %19 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste31 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Korvensuora13 %60 %27 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 633 €
vuodessa, noin 2 553 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
51 271 €
vuodessa, noin 4 273 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 721 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 24 % työpaikoista (Oulussa 9 %).

Suurimmat toimialat

KorvensuoraOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Oulu 23 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa24 %, Oulu 9 %
  • Koulutus11 %, Oulu 9 %
  • Rakentaminen7 %, Oulu 8 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Oulu 4 %
  • Muu palvelutoiminta3 %, Oulu 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
721
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Korvensuora89 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut89 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKorvensuoraOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).