Alue lyhyesti
Alueella Haapalehto (90650) asuu 10 202 ihmistä, 5 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 35 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,7 m² ja 74,8 m²). 68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 025 €, 5 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 132 € vuodessa, noin 2 344 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Oulussa ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 358 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (48 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
10 202
Oulun 44 alueesta 4. suurin
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Oulun 44 alueesta 8. suurin
Oulu 41 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 025 €
- +6,0 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 10 202
- −2,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 132 €
- +25,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 344 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 31 %
- 4 983 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 025 €, 5 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 6 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 025 €
Postinumeroalue 90650
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 8,2 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta13/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Haapalehto 2 025 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Haapalehto 28 132 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet20/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Haapalehto 31 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat24/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Haapalehto 21 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet17/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Haapalehto 22 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet22/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Haapalehto 22 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto8/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Haapalehto 47 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys22/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Haapalehto 13 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko23/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Haapalehto 87,7 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.
HaapalehtoOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 24 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Haapalehto44 %24 %15 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,0
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 44,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Haapalehto68 %31 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto68 %
- Vuokra-asunto31 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 35 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,7 m² ja 74,8 m²).
- Haapalehto35 %65 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot35 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot65 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
HaapalehtoOulu
- Yksinasuvat41 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 87,7 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 5 326
- Kesämökit
- 169
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Haapalehto15 %33 %27 %20 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Haapalehto17 %59 %24 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 132 €
- vuodessa, noin 2 344 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 43 283 €
- vuodessa, noin 3 607 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 358 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (48 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Suurimmat toimialat
HaapalehtoOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut48 %, Oulu 23 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Oulu 9 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Rakentaminen10 %, Oulu 8 %
- Muu palvelutoiminta5 %, Oulu 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Oulu 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 358
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,13
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Haapalehto11 %89 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus11 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).