Asumisvalinta

Teknologiakylä

90590 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90590 Teknologiakylä

Alue lyhyesti

Alueella Teknologiakylä (90590) asuu vain 79 ihmistä, joten Tilastokeskus julkaisee siitä vain osan tiedoista.

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
79
Keski-ikä29,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
8 850 €
vuodessa, noin 738 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
100 %
59 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
17 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Teknologiakylä1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Asukkaat

Ikä

TeknologiakyläOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

  • Teknologiakylä35 %41 %19 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset35 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat41 %
  • Eläkeläiset0 %
  • Lapset 0–14 v.1 %
  • Muut19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
29,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,3
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
21,4 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

  • Teknologiakylä100 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto0 %
  • Vuokra-asunto100 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

  • Teknologiakylä100 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot100 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

TeknologiakyläOulu

  • Yksinasuvat73 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat69 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet2 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet0 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita98 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt0 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
29,1 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
79
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

  • Teknologiakylä58 %22 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon58 %
  • Ylioppilastutkinto22 %
  • Ammatillinen tutkinto4 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste8 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

  • Teknologiakylä77 %23 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %77 %
  • Keskimmäinen 60 %23 %
  • Ylin 20 %0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
8 850 €
vuodessa, noin 738 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
10 181 €
vuodessa, noin 848 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
17 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Suurimmat toimialat

TeknologiakyläOulu

  • Informaatio ja viestintä27 %, Oulu 6 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta22 %, Oulu 7 %
  • Teollisuus21 %, Oulu 10 %
  • Rakentaminen11 %, Oulu 8 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus7 %, Oulu 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Oulu 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
6 169
Työpaikkoja asukasta kohden
78,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Teknologiakylä32 %68 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus32 %
  • Palvelut68 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTeknologiakyläOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).