Alue lyhyesti
Alueella Ylikiiminki Keskus (91300) asuu 2 946 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 37 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (100,2 m² ja 74,8 m²). 85 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 558 € vuodessa, noin 2 130 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Oulussa ja 3 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 476 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
16 %
Oulun 44 alueesta 5. pienin
Oulu 30 %
Korkea-asteen tutkinto
23 %
Oulun 44 alueesta 5. pienin
Oulu 41 %
Pientaloasunnot
96 %
Oulun 44 alueesta 9. suurin
Oulu 43 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 2 946
- −10,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 558 €
- +34,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 130 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 13 %
- 1 212 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Ylikiiminki Keskus 25 558 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet33/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Ylikiiminki Keskus 13 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat40/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Ylikiiminki Keskus 16 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet9/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Ylikiiminki Keskus 23 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet18/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Ylikiiminki Keskus 26 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto40/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Ylikiiminki Keskus 23 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys17/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Ylikiiminki Keskus 15 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko12/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Ylikiiminki Keskus 100,2 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 23 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %).
Ylikiiminki KeskusOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 36 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (44 %).
- Ylikiiminki Keskus36 %26 %21 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset36 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,4
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 43,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
85 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Ylikiiminki Keskus85 %13 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto85 %
- Vuokra-asunto13 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (100,2 m² ja 74,8 m²).
- Ylikiiminki Keskus96 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot1 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 37 %.
Ylikiiminki KeskusOulu
- Yksinasuvat37 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet26 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 100,2 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 412
- Kesämökit
- 846
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Ylikiiminki Keskus24 %50 %17 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Ylikiiminki Keskus22 %62 %16 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 558 €
- vuodessa, noin 2 130 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 43 603 €
- vuodessa, noin 3 634 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 476 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Suurimmat toimialat
Ylikiiminki KeskusOulu
- Teollisuus33 %, Oulu 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Oulu 23 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous11 %, Oulu 1 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Kuljetus ja varastointi9 %, Oulu 4 %
- Rakentaminen8 %, Oulu 8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 476
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,16
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Ylikiiminki Keskus11 %42 %48 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto11 %
- Jalostus42 %
- Palvelut48 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Sanginsuu90660 · Oulu
- Kiiminki Keskus90900 · Oulu
- Arkala91310 · Oulu
- Muhos Keskus91500 · MuhosNäytä kartalla
- Utajärvi Keskus91600 · UtajärviNäytä kartalla
- Sanginkylä91620 · UtajärviNäytä kartalla
- Juorkuna91630 · UtajärviNäytä kartalla
- Kipinä93140 · PudasjärviNäytä kartalla
- Hetejärvi93160 · PudasjärviNäytä kartalla
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).