Alue lyhyesti
Alueella Hiukkavaara (90670) asuu 6 671 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista suurin. Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 25 %.
Asunnoista 75 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 25 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,1 m² ja 74,8 m²). 78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 197 €, suunnilleen sama kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 38 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 738 € vuodessa, noin 2 812 € kuukaudessa. Se on 30 % suurempi kuin Oulussa ja 28 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 581 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (58 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Asukasmäärä on kasvanut 857 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
46 %
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 20 %
65 vuotta täyttäneet
5 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 18 %
Työttömyys
6 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 14 %
Korkea-asteen tutkinto
62 %
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 41 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 197 €
- +38,3 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 6 671
- +857,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä30,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 738 €
- +32,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 812 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 22 %
- 2 528 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 62 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 197 €, suunnilleen sama kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 38 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 197 €
Postinumeroalue 90670
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,8 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 8,5 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta12/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Hiukkavaara 2 197 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Hiukkavaara 33 738 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet26/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Hiukkavaara 22 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat15/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Hiukkavaara 28 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet44/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Hiukkavaara 5 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet1/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Hiukkavaara 46 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto1/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Hiukkavaara 62 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys44/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Hiukkavaara 6 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko24/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Hiukkavaara 87,1 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista suurin.
HiukkavaaraOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 31 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Hiukkavaara54 %31 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset54 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset6 %
- Lapset 0–14 v.31 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 30,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 6 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,6
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 33,6 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Hiukkavaara78 %22 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto78 %
- Vuokra-asunto22 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 75 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 25 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,1 m² ja 74,8 m²).
- Hiukkavaara25 %75 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot25 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot75 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 25 %.
HiukkavaaraOulu
- Yksinasuvat25 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit12 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet46 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet15 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt9 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 87,1 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 2 597
- Kesämökit
- 49
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 62 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %). Osuus on Oulun alueista suurin.
- Hiukkavaara27 %32 %29 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon6 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto27 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste32 %
- Ylempi korkeakoulututkinto29 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Hiukkavaara57 %35 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %8 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 738 €
- vuodessa, noin 2 812 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 61 543 €
- vuodessa, noin 5 129 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 62 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 581 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (58 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Suurimmat toimialat
HiukkavaaraOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut58 %, Oulu 23 %
- Koulutus15 %, Oulu 9 %
- Rakentaminen6 %, Oulu 8 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Oulu 9 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4 %, Oulu 4 %
- Informaatio ja viestintä3 %, Oulu 6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 581
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,09
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Hiukkavaara94 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus6 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 857 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).