Asumisvalinta

Metsokangas

90420 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90420 Metsokangas

Alue lyhyesti

Alueella Metsokangas (90420) asuu 10 926 ihmistä, 5 % Oulun asukkaista. Asukasmäärä on Oulun alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 40 %.

Asunnoista 51 % on kerrostaloissa ja 49 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (84,9 m² ja 74,8 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 979 €, 7 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 019 € vuodessa, noin 2 502 € kuukaudessa. Se on 15 % suurempi kuin Oulussa ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 19 % työpaikoista (Oulussa 9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    10 926

    Oulun 44 alueesta 2. suurin

  • 65 vuotta täyttäneet

    8 %

    Oulun 44 alueesta 3. pienin

    Oulu 18 %

  • Lapsiperheet

    35 %

    Oulun 44 alueesta 4. suurin

    Oulu 20 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    30 019 €

    Oulun 44 alueesta 7. suurin

    Oulu 25 996 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 979 €
−3,9 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
10 926
+7,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä34,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 019 €
+25,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 502 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
41 %
4 620 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 979 €, 7 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 979 €

Postinumeroalue 90420
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 29 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Metsokangas1 979 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,0 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
8,4 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.

  • Kaksion neliöhinta15/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Metsokangas 1 979 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Metsokangas 30 019 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet17/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Metsokangas 41 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat14/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Metsokangas 28 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet42/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Metsokangas 8 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet4/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Metsokangas 35 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto7/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Metsokangas 47 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys33/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Metsokangas 10 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko27/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Metsokangas 84,9 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).

MetsokangasOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 10 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (20 %).

  • Metsokangas48 %11 %10 %22 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset10 %
  • Lapset 0–14 v.22 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
34,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,3
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
36,8 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Metsokangas58 %41 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto58 %
  • Vuokra-asunto41 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 51 % on kerrostaloissa ja 49 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (84,9 m² ja 74,8 m²).

  • Metsokangas51 %49 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot51 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot49 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 40 %.

MetsokangasOulu

  • Yksinasuvat40 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet35 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt12 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
84,9 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
4 825
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Metsokangas13 %34 %27 %20 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Metsokangas16 %56 %28 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %28 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 019 €
vuodessa, noin 2 502 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
44 582 €
vuodessa, noin 3 715 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 1 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 19 % työpaikoista (Oulussa 9 %).

Suurimmat toimialat

MetsokangasOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut41 %, Oulu 23 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa19 %, Oulu 9 %
  • Koulutus12 %, Oulu 9 %
  • Rakentaminen6 %, Oulu 8 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Oulu 7 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Oulu 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 547
Työpaikkoja asukasta kohden
0,14
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Metsokangas92 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus7 %
  • Palvelut92 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMetsokangasOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).