Asumisvalinta

Kaijonharju-Linnanmaa

90570 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90570 Kaijonharju-Linnanmaa

Alue lyhyesti

Alueella Kaijonharju-Linnanmaa (90570) asuu 8 504 ihmistä, 4 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 55 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (54,0 m² ja 74,8 m²). 80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 401 €, 34 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 18 045 € vuodessa, noin 1 504 € kuukaudessa. Se on 31 % pienempi kuin Oulussa ja 32 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista pienimmät. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 4 588 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    26 %

    Oulun 44 alueesta suurin

    Oulu 11 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    18 045 €

    Oulun 44 alueesta pienin

    Oulu 25 996 €

  • Vuokralla asuvat taloudet

    80 %

    Oulun 44 alueesta 2. suurin

    Oulu 45 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    8 %

    Oulun 44 alueesta 2. pienin

    Oulu 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 401 €
−19,0 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
8 504
+20,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä33,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
18 045 €
+25,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 504 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
80 %
5 122 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 401 €, 34 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 401 €

Postinumeroalue 90570
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 55 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kaijonharju-Linnanmaa1 401 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,5 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
11,8 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet.

  • Kaksion neliöhinta19/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Kaijonharju-Linnanmaa 1 401 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani44/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Kaijonharju-Linnanmaa 18 045 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet2/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Kaijonharju-Linnanmaa 80 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat3/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Kaijonharju-Linnanmaa 55 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet43/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Kaijonharju-Linnanmaa 8 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet33/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Kaijonharju-Linnanmaa 12 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto22/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Kaijonharju-Linnanmaa 38 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys20/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Kaijonharju-Linnanmaa 14 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko39/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Kaijonharju-Linnanmaa 54,0 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 55 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin.

Kaijonharju-LinnanmaaOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 26 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (11 %).

  • Kaijonharju-Linnanmaa41 %26 %10 %10 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat26 %
  • Eläkeläiset10 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
33,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,7
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
32,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista 2. suurin.

  • Kaijonharju-Linnanmaa20 %80 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto20 %
  • Vuokra-asunto80 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (54,0 m² ja 74,8 m²).

  • Kaijonharju-Linnanmaa81 %15 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot81 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot15 %
  • Muut rakennukset5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Kaijonharju-LinnanmaaOulu

  • Yksinasuvat61 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat41 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet12 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita79 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt10 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
54,0 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
5 522
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Kaijonharju-Linnanmaa22 %22 %18 %17 %21 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto22 %
  • Ammatillinen tutkinto18 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 44 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kaijonharju-Linnanmaa44 %47 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %44 %
  • Keskimmäinen 60 %47 %
  • Ylin 20 %9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
18 045 €
vuodessa, noin 1 504 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 923 €
vuodessa, noin 1 994 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 4 588 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).

Suurimmat toimialat

Kaijonharju-LinnanmaaOulu

  • Koulutus76 %, Oulu 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Oulu 23 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Oulu 9 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Oulu 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys2 %, Oulu 2 %
  • Teollisuus2 %, Oulu 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
4 588
Työpaikkoja asukasta kohden
0,54
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Kaijonharju-Linnanmaa97 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus3 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKaijonharju-LinnanmaaOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).