Asumisvalinta

Oulunsalo Keskus

90460 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90460 Oulunsalo Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Oulunsalo Keskus (90460) asuu 8 818 ihmistä, 4 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (99,4 m² ja 74,8 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 953 € vuodessa, noin 2 413 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Oulussa ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 2 199 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 19 % työpaikoista (Oulussa 8 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    8 818

    Oulun 44 alueesta 6. suurin

  • Lapsiperheet

    33 %

    Oulun 44 alueesta 7. suurin

    Oulu 20 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
8 818
+0,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 953 €
+25,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 413 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
23 %
3 549 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Oulunsalo Keskus1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Oulunsalo Keskus 28 953 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet24/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Oulunsalo Keskus 23 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat21/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Oulunsalo Keskus 22 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet34/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Oulunsalo Keskus 16 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet7/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Oulunsalo Keskus 33 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto17/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Oulunsalo Keskus 40 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys35/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Oulunsalo Keskus 10 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko13/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Oulunsalo Keskus 99,4 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).

Oulunsalo KeskusOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).

  • Oulunsalo Keskus44 %17 %23 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.23 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,5
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
40,6 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Oulunsalo Keskus77 %23 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto77 %
  • Vuokra-asunto23 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (99,4 m² ja 74,8 m²).

  • Oulunsalo Keskus89 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot9 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot89 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.

Oulunsalo KeskusOulu

  • Yksinasuvat31 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet33 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
99,4 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
3 740
Kesämökit
229

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Oulussa (41 %).

  • Oulunsalo Keskus13 %41 %27 %12 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto41 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Oulunsalo Keskus15 %62 %22 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 953 €
vuodessa, noin 2 413 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
50 276 €
vuodessa, noin 4 190 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 2 199 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 19 % työpaikoista (Oulussa 8 %).

Suurimmat toimialat

Oulunsalo KeskusOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Oulu 23 %
  • Rakentaminen19 %, Oulu 8 %
  • Teollisuus15 %, Oulu 10 %
  • Kuljetus ja varastointi11 %, Oulu 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Oulu 7 %
  • Koulutus7 %, Oulu 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 199
Työpaikkoja asukasta kohden
0,25
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Oulunsalo Keskus36 %64 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus36 %
  • Palvelut64 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOulunsalo KeskusOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).