Alue lyhyesti
Alueella Raksila (90130) asuu 6 955 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (54,3 m² ja 74,8 m²). 60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 436 €, 14 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 362 € vuodessa, noin 1 947 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Oulussa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 3 757 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (19 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 8 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
15 %
Oulun 44 alueesta 4. suurin
Oulu 11 %
Pientaloasunnot
3 %
Oulun 44 alueesta 6. pienin
Oulu 43 %
Yksinasuvat
64 %
Oulun 44 alueesta 6. suurin
Oulu 49 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,54
Oulun 44 alueesta 7. suurin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 436 €
- +0,8 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 6 955
- +12,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 362 €
- +28,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 947 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 60 %
- 4 505 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 436 €, 14 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 436 €
Postinumeroalue 90130
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 13,0 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 7,7 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta7/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Raksila 2 436 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani33/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Raksila 23 362 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet10/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Raksila 60 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat8/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Raksila 41 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet18/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Raksila 22 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet37/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Raksila 10 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto13/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Raksila 44 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys21/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Raksila 14 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko37/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Raksila 54,3 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %).
RaksilaOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (16 %).
- Raksila43 %15 %24 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat15 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.8 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,5
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 36,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).
- Raksila39 %60 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto39 %
- Vuokra-asunto60 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (54,3 m² ja 74,8 m²).
- Raksila92 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot92 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot3 %
- Muut rakennukset6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.
RaksilaOulu
- Yksinasuvat64 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat30 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet10 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 54,3 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 4 954
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Raksila18 %13 %25 %25 %19 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto13 %
- Ammatillinen tutkinto25 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Raksila27 %59 %14 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %27 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 362 €
- vuodessa, noin 1 947 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 362 €
- vuodessa, noin 2 364 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 3 757 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (19 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 8 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Suurimmat toimialat
RaksilaOulu
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus19 %, Oulu 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Oulu 23 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Informaatio ja viestintä10 %, Oulu 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Oulu 9 %
- Taiteet, viihde ja virkistys8 %, Oulu 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 757
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,54
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Raksila92 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus6 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).