Alue lyhyesti
Alueella Haukipudas Keskus (90830) asuu 8 409 ihmistä, 4 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 37 %.
Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 19 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (92,3 m² ja 74,8 m²). 71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 168 € vuodessa, noin 2 264 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Oulussa ja 3 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 910 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 17 % työpaikoista (Oulussa 10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
8 409
Oulun 44 alueesta 9. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 8 409
- +1,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 168 €
- +27,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 264 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 28 %
- 3 711 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Haukipudas Keskus 27 168 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet21/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Haukipudas Keskus 28 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat29/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Haukipudas Keskus 20 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet19/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Haukipudas Keskus 21 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet15/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Haukipudas Keskus 28 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto29/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Haukipudas Keskus 35 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys23/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Haukipudas Keskus 13 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko19/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Haukipudas Keskus 92,3 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
Haukipudas KeskusOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Haukipudas Keskus40 %24 %21 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset40 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,3
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 41,4 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Haukipudas Keskus71 %28 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto71 %
- Vuokra-asunto28 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 19 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (92,3 m² ja 74,8 m²).
- Haukipudas Keskus19 %79 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot19 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot79 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 37 %.
Haukipudas KeskusOulu
- Yksinasuvat37 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet28 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 92,3 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 3 885
- Kesämökit
- 121
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Haukipudas Keskus17 %45 %24 %11 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto45 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Haukipudas Keskus16 %64 %21 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 168 €
- vuodessa, noin 2 264 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 42 657 €
- vuodessa, noin 3 555 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 910 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 17 % työpaikoista (Oulussa 10 %).
Suurimmat toimialat
Haukipudas KeskusOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Oulu 23 %
- Teollisuus17 %, Oulu 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Oulu 9 %
- Rakentaminen12 %, Oulu 8 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Oulu 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 910
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,23
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Haukipudas Keskus31 %69 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus31 %
- Palvelut69 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).