Alue lyhyesti
Oulussa asuu 216 152 ihmistä 46 postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Nuoria aikuisia on paljon: 30 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 136 €, 15 % vähemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 918 eurosta (Rajakylä) 3 397 euroon (Äimärautio). Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 996 € vuodessa, noin 2 166 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 18 045 eurosta (Kaijonharju-Linnanmaa) 33 738 euroon (Hiukkavaara). Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Suomessa (12 %). Oulussa on 99 464 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %).
Ääripäät
Kaksion neliöhinta
Korkein kaksion neliöhintaÄimärautio3 397 €Matalin kaksion neliöhintaRajakylä918 €Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
Suurimmat tulotHiukkavaara33 738 €Pienimmät tulotKaijonharju-Linnanmaa18 045 €Vuokralla asuvat taloudet
Eniten vuokralla asuviaKontinkangas92 %Vähiten vuokralla asuviaKontio2 %16–34-vuotiaat
Eniten 16–34-vuotiaitaÄimärautio61 %Vähiten 16–34-vuotiaitaPahkakoski - Räinä5 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 136 €
- −1,7 % vuodesta 2020
- 2025 Q3–2026 Q2
- Suomi2 502 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,67 €
- kuukaudessa
- Suomi16,12 €
- Asukkaat
- 216 152
- +10,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 996 €
- +27,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 166 € kuukaudessa
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 45 %
- 110 889 taloudesta
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Suomi36 %
Postinumeroalueet
Oulu · Kaksion neliöhinta
2 136 €
* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta
| 90100Oulu Keskus | 2 680 € | 15,57 € | 22 861 € | 70 % | 10 298 |
|---|---|---|---|---|---|
| 90120Heinäpää | 2 002 € | 15,57 € | 22 877 € | 68 % | 7 087 |
| 90130Raksila | 2 436 € | 15,57 € | 23 362 € | 60 % | 6 955 |
| 90140Karjasilta | 2 760 € | 15,57 € | 25 234 € | 52 % | 3 811 |
| 90150Höyhtyä | 1 508 € | 13,78 € | 25 667 € | 43 % | 6 174 |
| 90220Kontinkangas | 1 314 € | 13,78 € | 18 106 € | 92 % | 987 |
| 90230Värttö-Maikkula | 2 380 € | 15,57 € | 28 671 € | 40 % | 7 332 |
| 90240Iinatti | 1 576 € | 13,78 € | 27 841 € | 33 % | 6 163 |
| 90250Kaukovainio | 1 138 € | 13,78 € | 22 066 € | 66 % | 6 930 |
| 90310Madekoski | 1 845 €* | 13,78 € | 30 338 € | 15 % | 2 639 |
| 90400Äimärautio | 3 397 € | 15,57 € | 22 664 € | 74 % | 1 985 |
| 90410Kaakkuri | 1 845 €* | 13,78 € | 29 731 € | 27 % | 4 139 |
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 136 €, 15 % vähemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.
Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan
Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus
| Asunnon koko | Neliöhinta | Vuokra / m² kuukaudessa | Hinta–vuokra-suhde | Kaupat |
|---|---|---|---|---|
| Yksiö | 2 479 € | 19,13 € | 10,8 | 390 |
| Kaksio | 2 136 € | 14,67 € | 12,1 | 768 |
| Kolmio+ | 2 165 € | 12,46 € | 14,5 | 568 |
| Kaikki koot | 2 205 € | 14,89 € | 12,3 | 1 726 |
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Bruttovuokratuotto
- 8,2 %
- Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.
Erot alueiden välillä
Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 3,7-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,9-kertaiset pienimpiin verrattuna.
Kaksion neliöhinta
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 30 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).
OuluSuomi
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 20 % asukkaista, vähemmän kuin Suomessa (26 %).
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Suomi: 44,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Suomi: 12 %
- Talouden koko
- 1,9
- Suomi: 1,9
- Asumisväljyys
- 39,7 m²
- Suomi: 41,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto54 %
- Vuokra-asunto45 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 56 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Suomessa (74,8 m² ja 78,5 m²).
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot56 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
OuluSuomi
- Yksinasuvat49 %, Suomi 47 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat19 %, Suomi 13 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Suomi 4 %
- Lapsitaloudet20 %, Suomi 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Suomi 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Suomi 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Suomi 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Suomi 33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 74,8 m²
- Suomi: 78,5 m²
- Asunnot
- 120 808
- Kesämökit
- 4 089
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (36 %).
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto34 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 996 €
- vuodessa, noin 2 166 € kuukaudessa
- Suomi: 26 351 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 724 €
- vuodessa, noin 2 977 € kuukaudessa
- Suomi: 37 777 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- Suomi: 36 %
Työpaikat
Oulussa on 99 464 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %).
Suurimmat toimialat
OuluSuomi
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Suomi 19 %
- Teollisuus10 %, Suomi 12 %
- Koulutus9 %, Suomi 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Suomi 11 %
- Rakentaminen8 %, Suomi 7 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Suomi 6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 99 464
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,46
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Suomi: 0,43
Toimialaryhmät
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus19 %
- Palvelut81 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).