Asumisvalinta

Jääli

90940 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90940 Jääli

Alue lyhyesti

Alueella Jääli (90940) asuu 5 014 ihmistä, 2 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 32 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (102,5 m² ja 74,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 858 € vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Oulussa ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 891 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 19 % työpaikoista (Oulussa 8 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    10 %

    Oulun 44 alueesta 8. pienin

    Oulu 14 %

  • Pientaloasunnot

    97 %

    Oulun 44 alueesta 8. suurin

    Oulu 43 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
5 014
−3,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 858 €
+22,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
15 %
2 173 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Jääli1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Jääli 28 858 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet31/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Jääli 15 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat28/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Jääli 20 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet27/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Jääli 18 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet14/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Jääli 30 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto19/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Jääli 40 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys37/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Jääli 10 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko10/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Jääli 102,5 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).

JääliOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 18 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).

  • Jääli46 %20 %18 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,3
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
45,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Jääli84 %15 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto84 %
  • Vuokra-asunto15 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (102,5 m² ja 74,8 m²).

  • Jääli97 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot3 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 32 %.

JääliOulu

  • Yksinasuvat32 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet30 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
102,5 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
2 309
Kesämökit
65

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Oulussa (41 %).

  • Jääli15 %41 %28 %12 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto41 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 14 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Jääli14 %62 %23 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 858 €
vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 698 €
vuodessa, noin 4 142 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 891 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 19 % työpaikoista (Oulussa 8 %).

Suurimmat toimialat

JääliOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Oulu 23 %
  • Rakentaminen19 %, Oulu 8 %
  • Teollisuus18 %, Oulu 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Oulu 9 %
  • Kuljetus ja varastointi9 %, Oulu 4 %
  • Koulutus7 %, Oulu 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
891
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Jääli37 %62 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus37 %
  • Palvelut62 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniJääliOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).