Alue lyhyesti
Alueella Äimärautio (90400) asuu 1 985 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 61 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista suurin. Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (45,6 m² ja 74,8 m²). 74 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 397 €, 59 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista korkein. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 664 € vuodessa, noin 1 889 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Oulussa ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 8 324 työpaikkaa, 4,19 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 161 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
61 %
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 30 %
Pientaloasunnot
0 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 43 %
Lapsiperheet
5 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 20 %
Kaksion neliöhinta
3 397 €
Oulun 24 alueesta korkein
Oulu 2 136 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 397 €
- +3,9 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 1 985
- +161,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 664 €
- +19,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 889 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 74 %
- 1 400 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 397 €, 59 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista korkein. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 397 €
Postinumeroalue 90400
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 18,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 5,5 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta1/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Äimärautio 3 397 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani36/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Äimärautio 22 664 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet4/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Äimärautio 74 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat1/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Äimärautio 61 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet36/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Äimärautio 14 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet44/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Äimärautio 5 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto31/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Äimärautio 34 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys24/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Äimärautio 12 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko44/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Äimärautio 45,6 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 61 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista suurin.
ÄimärautioOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 4 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (16 %).
- Äimärautio54 %15 %17 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset54 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat15 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.4 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,4
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 33,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
74 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).
- Äimärautio26 %74 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto26 %
- Vuokra-asunto74 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (45,6 m² ja 74,8 m²).
- Äimärautio99 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot99 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
ÄimärautioOulu
- Yksinasuvat68 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat44 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit15 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet5 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita80 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 45,6 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 591
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Äimärautio11 %22 %32 %23 %11 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon11 %
- Ylioppilastutkinto22 %
- Ammatillinen tutkinto32 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 11 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Äimärautio25 %64 %11 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 664 €
- vuodessa, noin 1 889 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 334 €
- vuodessa, noin 2 278 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 8 324 työpaikkaa, 4,19 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
ÄimärautioOulu
- Tukku- ja vähittäiskauppa27 %, Oulu 9 %
- Teollisuus15 %, Oulu 10 %
- Rakentaminen12 %, Oulu 8 %
- Kuljetus ja varastointi10 %, Oulu 4 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Oulu 7 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus8 %, Oulu 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 8 324
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 4,19
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Äimärautio27 %72 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus27 %
- Palvelut72 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 161 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).