Asumisvalinta

Kontinkangas

90220 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90220 Kontinkangas

Alue lyhyesti

Alueella Kontinkangas (90220) asuu 987 ihmistä, alle 1 % Oulun asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 59 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 73 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (47,7 m² ja 74,8 m²). 92 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 314 €, 38 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 79 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 18 106 € vuodessa, noin 1 509 € kuukaudessa. Se on 30 % pienempi kuin Oulussa ja 31 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Oulun alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 24 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 11 102 työpaikkaa, 11,25 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 50 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    92 %

    Oulun 44 alueesta suurin

    Oulu 45 %

  • Yksinasuvat

    73 %

    Oulun 44 alueesta suurin

    Oulu 49 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    11,25

    Oulun 44 alueesta 2. suurin

    Oulu 0,46

  • Opiskelijat

    24 %

    Oulun 44 alueesta 2. suurin

    Oulu 11 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 314 €
+78,8 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
987
+49,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä34,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
18 106 €
+24,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 509 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
92 %
696 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
25 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 314 €, 38 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 79 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 314 €

Postinumeroalue 90220
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 32 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kontinkangas1 314 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
7,9 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
12,6 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta20/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Kontinkangas 1 314 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani43/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Kontinkangas 18 106 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet1/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Kontinkangas 92 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat2/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Kontinkangas 59 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet40/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Kontinkangas 10 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet35/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Kontinkangas 11 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto39/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Kontinkangas 25 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys3/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Kontinkangas 24 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko43/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Kontinkangas 47,7 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 59 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Oulussa 30 %). Osuus on Oulun alueista 2. suurin.

KontinkangasOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 24 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (11 %).

  • Kontinkangas39 %12 %24 %13 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät12 %
  • Opiskelijat24 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.7 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
34,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
24 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,4
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
32,5 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

92 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista suurin.

  • Kontinkangas92 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto7 %
  • Vuokra-asunto92 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (47,7 m² ja 74,8 m²).

  • Kontinkangas99 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot99 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 73 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.

KontinkangasOulu

  • Yksinasuvat73 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat47 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet11 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita78 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt11 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
47,7 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
925
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 25 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Kontinkangas26 %19 %30 %17 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon26 %
  • Ylioppilastutkinto19 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 44 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kontinkangas44 %50 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %44 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
18 106 €
vuodessa, noin 1 509 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 023 €
vuodessa, noin 1 752 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
25 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 11 102 työpaikkaa, 11,25 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

KontinkangasOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut78 %, Oulu 23 %
  • Koulutus10 %, Oulu 9 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Oulu 7 %
  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta3 %, Oulu 2 %
  • Informaatio ja viestintä2 %, Oulu 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa1 %, Oulu 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
11 102
Työpaikkoja asukasta kohden
11,25
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Kontinkangas99 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus1 %
  • Palvelut99 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 50 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKontinkangasOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).