Alue lyhyesti
Alueella Koskela-Oulu (90560) asuu 2 971 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Asunnoista 59 % on kerrostaloissa ja 40 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 74,0 m². 56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 106 €, 48 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 031 € vuodessa, noin 2 003 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Oulussa ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 193 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (52 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
1 106 €
Oulun 24 alueesta 2. matalin
Oulu 2 136 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Oulun 44 alueesta 5. pienin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 106 €
- −8,6 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 2 971
- +0,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 031 €
- +24,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 003 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 44 %
- 1 649 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 106 €, 48 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 106 €
Postinumeroalue 90560
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 42 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,7 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 15,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta23/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Koskela-Oulu 1 106 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Koskela-Oulu 24 031 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet15/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Koskela-Oulu 44 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat17/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Koskela-Oulu 26 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet13/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Koskela-Oulu 22 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet28/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Koskela-Oulu 17 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto21/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Koskela-Oulu 38 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys10/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Koskela-Oulu 18 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko30/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Koskela-Oulu 74,0 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.
Koskela-OuluOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 24 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Koskela-Oulu41 %24 %13 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät9 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 18 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,8
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 41,5 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Koskela-Oulu56 %44 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto56 %
- Vuokra-asunto44 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 59 % on kerrostaloissa ja 40 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 74,0 m².
- Koskela-Oulu59 %40 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot59 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot40 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Koskela-OuluOulu
- Yksinasuvat51 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat16 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet17 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 74,0 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 751
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Koskela-Oulu16 %36 %24 %15 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto36 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Koskela-Oulu22 %63 %15 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 031 €
- vuodessa, noin 2 003 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 201 €
- vuodessa, noin 2 767 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 193 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (52 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (23 %).
Suurimmat toimialat
Koskela-OuluOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut52 %, Oulu 23 %
- Koulutus17 %, Oulu 9 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Oulu 7 %
- Rakentaminen7 %, Oulu 8 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Oulu 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Oulu 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 193
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,07
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Koskela-Oulu93 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus7 %
- Palvelut93 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).