Alue lyhyesti
Alueella Kontio (90910) asuu 1 644 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 44 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 44 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 17 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (129,5 m² ja 74,8 m²). 97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 484 € vuodessa, noin 2 540 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Oulussa ja 16 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 162 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 45 %
Asuntojen keskikoko
129,5 m²
Oulun 44 alueesta suurin
Oulu 74,8 m²
Yksinasuvat
17 %
Oulun 44 alueesta pienin
Oulu 49 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 484 €
Oulun 44 alueesta 4. suurin
Oulu 25 996 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 1 644
- −2,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä35,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 484 €
- +23,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 540 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 2 %
- 517 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Kontio 30 484 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet44/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Kontio 2 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat32/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Kontio 19 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet37/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Kontio 12 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet2/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Kontio 44 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto24/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Kontio 38 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys38/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Kontio 10 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko1/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Kontio 129,5 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 44 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Osuus on Oulun alueista 2. suurin.
KontioOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 28 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Kontio41 %11 %13 %28 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset13 %
- Lapset 0–14 v.28 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 35,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 3,2
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 41,5 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Oulun alueista pienin.
- Kontio97 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto97 %
- Vuokra-asunto2 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (129,5 m² ja 74,8 m²).
- Kontio99 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 44 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 17 %.
KontioOulu
- Yksinasuvat17 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet44 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet10 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita29 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 129,5 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 546
- Kesämökit
- 244
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Kontio10 %48 %24 %14 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon10 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto48 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kontio17 %55 %29 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %29 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 484 €
- vuodessa, noin 2 540 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 63 586 €
- vuodessa, noin 5 299 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 162 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Suurimmat toimialat
KontioOulu
- Rakentaminen28 %, Oulu 8 %
- Kuljetus ja varastointi20 %, Oulu 4 %
- Koulutus13 %, Oulu 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Oulu 23 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous7 %, Oulu 1 %
- Teollisuus6 %, Oulu 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 162
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Kontio33 %60 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto7 %
- Jalostus33 %
- Palvelut60 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).