Asumisvalinta

Rajakylä

90580 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90580 Rajakylä

Alue lyhyesti

Alueella Rajakylä (90580) asuu 4 369 ihmistä, 2 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

Asunnoista 58 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (80,7 m² ja 74,8 m²). 52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 918 €, 57 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 5,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 540 € vuodessa, noin 1 962 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Oulussa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 22 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 467 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 23 % työpaikoista (Oulussa 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    918 €

    Oulun 24 alueesta matalin

    Oulu 2 136 €

  • Työttömyys

    22 %

    Oulun 44 alueesta 5. suurin

    Oulu 14 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
918 €
−19,9 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
4 369
−3,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 540 €
+25,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 962 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
48 %
2 303 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
32 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 918 €, 57 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

918 €

Postinumeroalue 90580
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Rajakylä918 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
5,6 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
18,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta24/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Rajakylä 918 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Rajakylä 23 540 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet13/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Rajakylä 48 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat19/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Rajakylä 24 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet21/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Rajakylä 21 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet27/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Rajakylä 18 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto34/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Rajakylä 32 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys5/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Rajakylä 22 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko28/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Rajakylä 80,7 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.

RajakyläOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 37 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (44 %).

  • Rajakylä37 %10 %24 %14 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset37 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
22 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,9
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
43,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Rajakylä52 %48 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto52 %
  • Vuokra-asunto48 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 58 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (80,7 m² ja 74,8 m²).

  • Rajakylä42 %58 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot42 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot58 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

RajakyläOulu

  • Yksinasuvat50 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
80,7 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
2 475
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Rajakylä23 %38 %19 %13 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon23 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Rajakylä27 %60 %13 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 540 €
vuodessa, noin 1 962 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 119 €
vuodessa, noin 2 760 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
32 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 467 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 23 % työpaikoista (Oulussa 4 %).

Suurimmat toimialat

RajakyläOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut41 %, Oulu 23 %
  • Kuljetus ja varastointi23 %, Oulu 4 %
  • Koulutus13 %, Oulu 9 %
  • Teollisuus8 %, Oulu 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Oulu 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Oulu 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
467
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Rajakylä10 %90 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut90 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRajakyläOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).