Asumisvalinta

Kaukovainio

90250 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90250 Kaukovainio

Alue lyhyesti

Alueella Kaukovainio (90250) asuu 6 930 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 34 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (58,4 m² ja 74,8 m²). 66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 138 €, 47 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 3. matalin. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 066 € vuodessa, noin 1 839 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Oulussa ja 16 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 25 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 949 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 14 % työpaikoista (Oulussa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    25 %

    Oulun 44 alueesta 2. suurin

    Oulu 14 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 138 €

    Oulun 24 alueesta 3. matalin

    Oulu 2 136 €

  • Pientaloasunnot

    8 %

    Oulun 44 alueesta 7. pienin

    Oulu 43 %

  • Yksinasuvat

    63 %

    Oulun 44 alueesta 7. suurin

    Oulu 49 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 138 €
+16,6 % vuodesta 2020
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
6 930
+3,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 066 €
+30,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 839 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
66 %
4 382 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 138 €, 47 % vähemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 3. matalin. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 138 €

Postinumeroalue 90250
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kaukovainio1 138 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
14,5 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta22/24

    918 €Rajakylä
    Oulu 2 136 €Kaukovainio 1 138 €
    3 397 €Äimärautio
    918 €Rajakylä3 397 €Äimärautio
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani37/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Kaukovainio 22 066 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet8/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Kaukovainio 66 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat10/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Kaukovainio 34 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet22/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Kaukovainio 20 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet31/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Kaukovainio 14 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto35/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Kaukovainio 28 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys2/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Kaukovainio 25 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko34/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Kaukovainio 58,4 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 34 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.

KaukovainioOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 37 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (44 %).

  • Kaukovainio37 %12 %12 %24 %11 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset37 %
  • Työttömät12 %
  • Opiskelijat12 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
25 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
1,6
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
37,2 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).

  • Kaukovainio34 %66 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto34 %
  • Vuokra-asunto66 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (58,4 m² ja 74,8 m²).

  • Kaukovainio92 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot92 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot8 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

KaukovainioOulu

  • Yksinasuvat63 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat24 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet14 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita62 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
58,4 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
4 776
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Kaukovainio22 %42 %20 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto42 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kaukovainio27 %64 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 066 €
vuodessa, noin 1 839 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 508 €
vuodessa, noin 2 209 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alueella on 1 949 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 14 % työpaikoista (Oulussa 2 %).

Suurimmat toimialat

KaukovainioOulu

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Oulu 23 %
  • Koulutus26 %, Oulu 9 %
  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta14 %, Oulu 2 %
  • Informaatio ja viestintä6 %, Oulu 6 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Oulu 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Oulu 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 949
Työpaikkoja asukasta kohden
0,28
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Kaukovainio95 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKaukovainioOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).