Alue lyhyesti
Alueella Varjakka (90470) asuu 1 077 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 21 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (116,7 m² ja 74,8 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 195 € vuodessa, noin 2 350 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Oulussa ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 86 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (26 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
21 %
Oulun 44 alueesta 2. pienin
Oulu 49 %
Asuntojen keskikoko
116,7 m²
Oulun 44 alueesta 3. suurin
Oulu 74,8 m²
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
Oulun 44 alueesta 5. pienin
Oulu 45 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Oulun 44 alueesta 8. pienin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 1 077
- −9,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 195 €
- +29,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 350 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 5 %
- 381 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 27 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Varjakka 28 195 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet40/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Varjakka 5 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat34/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Varjakka 18 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet30/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Varjakka 18 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet9/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Varjakka 33 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto37/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Varjakka 27 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys29/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Varjakka 12 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko3/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Varjakka 116,7 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
VarjakkaOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 25 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Varjakka39 %20 %25 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.25 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,8
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 42,2 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Varjakka93 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto93 %
- Vuokra-asunto5 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (116,7 m² ja 74,8 m²).
- Varjakka99 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 21 %.
VarjakkaOulu
- Yksinasuvat21 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet33 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 116,7 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 413
- Kesämökit
- 125
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Varjakka21 %50 %19 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon21 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Varjakka18 %59 %23 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 195 €
- vuodessa, noin 2 350 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 57 534 €
- vuodessa, noin 4 794 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 27 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 86 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (26 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Suurimmat toimialat
VarjakkaOulu
- Kuljetus ja varastointi26 %, Oulu 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Oulu 23 %
- Rakentaminen19 %, Oulu 8 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Oulu 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous7 %, Oulu 1 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Oulu 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 86
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Varjakka22 %71 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto7 %
- Jalostus22 %
- Palvelut71 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).