Alue lyhyesti
Alueella Kello (90820) asuu 3 114 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (111,8 m² ja 74,8 m²). 88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 847 € vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Oulussa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 527 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (8 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
111,8 m²
Oulun 44 alueesta 5. suurin
Oulu 74,8 m²
Yksinasuvat
26 %
Oulun 44 alueesta 7. pienin
Oulu 49 %
Vuokralla asuvat taloudet
10 %
Oulun 44 alueesta 9. pienin
Oulu 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 3 114
- −4,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 847 €
- +29,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 10 %
- 1 211 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Kello 28 847 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet36/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Kello 10 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat35/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Kello 18 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet26/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Kello 19 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet8/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Kello 33 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto27/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Kello 36 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys32/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Kello 11 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko5/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Kello 111,8 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
KelloOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Kello42 %21 %21 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,6
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 44,8 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Kello88 %10 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto88 %
- Vuokra-asunto10 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (111,8 m² ja 74,8 m²).
- Kello96 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot2 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
KelloOulu
- Yksinasuvat26 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet33 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 111,8 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 308
- Kesämökit
- 140
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Kello15 %45 %24 %12 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto45 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kello17 %59 %24 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 847 €
- vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 55 613 €
- vuodessa, noin 4 634 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 527 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (8 %).
Suurimmat toimialat
KelloOulu
- Rakentaminen21 %, Oulu 8 %
- Teollisuus17 %, Oulu 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Oulu 9 %
- Koulutus12 %, Oulu 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Oulu 23 %
- Kuljetus ja varastointi9 %, Oulu 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 527
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,17
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Kello41 %58 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus41 %
- Palvelut58 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).