Asumisvalinta

Rusko-Heikinharju

90620 · Oulu · Pohjois-Pohjanmaa

90620 Rusko-Heikinharju

Alue lyhyesti

Alueella Rusko-Heikinharju (90620) asuu 483 ihmistä, alle 1 % Oulun asukkaista. Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 16 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

Asunnoista 74 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 14 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,9 m² ja 74,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 889 € vuodessa, noin 2 241 € kuukaudessa. Se on 3 % suurempi kuin Oulussa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Oulussa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 9 137 työpaikkaa, 18,92 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    18,92

    Oulun 44 alueesta suurin

    Oulu 0,46

  • Asukkaat

    483

    Oulun 44 alueesta 4. pienin

  • Opiskelijat

    6 %

    Oulun 44 alueesta 5. pienin

    Oulu 11 %

  • 16–34-vuotiaat

    16 %

    Oulun 44 alueesta 6. pienin

    Oulu 30 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu2 136 €
Kaksion vuokra / m²
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Oulu14,67 €
Asukkaat
483
−11,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 889 €
+41,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 241 € kuukaudessa
Oulu25 996 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
13 %
222 taloudesta
Oulu45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Oulu41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 845 €

Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,78 €

Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Oulu: 14,67 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Rusko-Heikinharju1 845 €Oulu 2 136 €
1 512 € – 2 750 €Luku alueelta Oulu, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Oulu: 12,1
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Oulu: 8,2 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
580–719 €
Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/44

    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa
    Oulu 25 996 €Rusko-Heikinharju 26 889 €
    33 738 €Hiukkavaara
    18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €Hiukkavaara
  • Vuokralla asuvat taloudet34/44

    2 %Kontio
    Oulu 45 %Rusko-Heikinharju 13 %
    92 %Kontinkangas
    2 %Kontio92 %Kontinkangas
  • 16–34-vuotiaat39/44

    5 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 30 %Rusko-Heikinharju 16 %
    61 %Äimärautio
    5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio
  • 65 vuotta täyttäneet12/44

    5 %Hiukkavaara
    Oulu 18 %Rusko-Heikinharju 23 %
    48 %Pahkakoski - Räinä
    5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - Räinä
  • Lapsiperheet19/44

    5 %Äimärautio
    Oulu 20 %Rusko-Heikinharju 24 %
    46 %Hiukkavaara
    5 %Äimärautio46 %Hiukkavaara
  • Korkea-asteen tutkinto26/44

    14 %Pahkakoski - Räinä
    Oulu 41 %Rusko-Heikinharju 36 %
    62 %Hiukkavaara
    14 %Pahkakoski - Räinä62 %Hiukkavaara
  • Työttömyys13/44

    6 %Hiukkavaara
    Oulu 14 %Rusko-Heikinharju 16 %
    45 %Pahkakoski - Räinä
    6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - Räinä
  • Asuntojen keskikoko22/44

    45,6 m²Äimärautio
    Oulu 74,8 m²Rusko-Heikinharju 87,9 m²
    129,5 m²Kontio
    45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Oulun keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 16 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

Rusko-HeikinharjuOulu

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Oulussa (11 %).

  • Rusko-Heikinharju41 %25 %18 %
  • Oulu44 %11 %20 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Oulu: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Oulu: 14 %
Talouden koko
2,2
Oulu: 1,9
Asumisväljyys
44,7 m²
Oulu: 39,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).

  • Rusko-Heikinharju84 %13 %
  • Oulu54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto84 %
  • Vuokra-asunto13 %
  • Muu tai tuntematon3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 74 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 14 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (87,9 m² ja 74,8 m²).

  • Rusko-Heikinharju14 %74 %12 %
  • Oulu56 %43 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot14 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot74 %
  • Muut rakennukset12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

Rusko-HeikinharjuOulu

  • Yksinasuvat35 %, Oulu 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Oulu 19 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Oulu 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Oulu 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet1 %, Oulu 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Oulu 56 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Oulu 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
87,9 m²
Oulu: 74,8 m²
Asunnot
313
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).

  • Rusko-Heikinharju18 %44 %25 %11 %
  • Oulu16 %34 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto44 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Rusko-Heikinharju20 %59 %20 %
  • Oulu22 %59 %19 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 889 €
vuodessa, noin 2 241 € kuukaudessa
Oulu: 25 996 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
44 572 €
vuodessa, noin 3 714 € kuukaudessa
Oulu: 35 724 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Oulu: 41 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 9 137 työpaikkaa, 18,92 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Rusko-HeikinharjuOulu

  • Teollisuus46 %, Oulu 10 %
  • Rakentaminen19 %, Oulu 8 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Oulu 7 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Oulu 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Oulu 9 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Oulu 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
9 137
Työpaikkoja asukasta kohden
18,92
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Oulu: 0,46

Toimialaryhmät

  • Rusko-Heikinharju68 %32 %
  • Oulu19 %81 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus68 %
  • Palvelut32 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 42 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRusko-HeikinharjuOuluSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).